Cosul meu de cumparaturi
Cauta un produs
Adauga in Cos

Paracetamol 125 mg -supozitoare x 6 - Antibiotice

Producător: ANTIBIOTICE S.A. - OTC

Data expirare: 31 Mai 2025

(0 review-uri)
Imaginile afișate sunt cu titlu de prezentare. Produsele pot diferi sub aspectul unor caracteristici (ex. nuante de culoare) de aspectul real al produsului, in functie de lotul in care au fost fabricate.

Paracetamol 125 mg -supozitoare x 6 - Antibiotice

Producător: ANTIBIOTICE S.A. - OTC

Data expirare: 31 Mai 2025

(0 review-uri)
7.50 LEI
In stoc
Cate iti doresti?
Adauga in Cos
MEDICAMENT OTC Acest produs este un medicament OTC si nu poate fi returnat. Acest produs poate fi achizitionat doar de catre persoane fizice si achitat doar cu cardul, online.
vezi mai multe detalii

Acest medicament se poate elibera fara prescriptie medicala. Cititi cu atentie prospectul si informatiile de pe ambalaj. Daca apar manifestari neplacute adresati-va medicului sau farmacistului. ANMDM - Raporteaza online o reactie adversa
Pagină actualizată la data de Vineri, 9 Decembrie 2022

Detalii despre Paracetamol 125 mg -supozitoare x 6 - Antibiotice din categoria Afectiuni ORL Copii

Paracetamolul face parte din clasa de medicamente cunoscute sub denumirea de analgezice-antipiretice. Paracetamolul este folosit pentru a reduce durerile de intensitate uşoară sau moderată şi febra.


Nu luaţi Paracetamol, supozitoare
-dacă sunteţi alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale Paracetamol, supozitoare;
-dacă suferiţi de boli grave hepatice;
-dacă aveţi deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenază.
Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Paracetamol supozitoare, înainte de a începe tratamentul cu Paracetamol supozitoare spuneţi medicului dacă suferiţi de boli de ficat, inclusiv hepatită virală (creşte riscul hepatotoxicităţii) sau boli renale grave (numai tratamentul ocazional fiind acceptabilîn acest caz).
Utilizaţi formele farmaceutice şi dozele recomandate fiecărei vârste.
Verificaţi absenţa paracetamolului în compoziţia altor medicamente utilizate concomitent cu Paracetamol supozitoare. In caz de diaree utilizaţi alte forme farmaceutice de paracetamol.
în timpul tratamentului cu paracetamol pot să apară valori fals scăzute ale glicemiei şi o falsă creştere a nivelului acidului uric plasmatic determinat. Creşteri ale bilirubinei plasmatice, ale timpului de protrombină şi ale activităţii lactatdehidrogenazei şi transaminazelor plasmatice evidenţiază afectarea toxică hepatică şi apar în special la doze mari. Folosirea altor medicamente
Dacă luaţi acest medicament împreună cu altele, se poate modifica modul lor de acţiune sau pot apărea reacţii adverse grave. Spuneţi medicului dacă mai luaţi:
-alte medicamente ce au acţiune toxică asupra ficatului, deoarece creşte riscul afectării hepatice în cazul tratamentului prelungit sau cu doze mari de paracetamol,
-medicamente numite inductoare enzimatice deoarece scad efectele paracetamolului, -barbituricesau primidonă deoarece scad efectele paracetamolului,
-anticoagulante cumarinice deoarece creşte activitatea acestora şi este necesară urmărirea timpului de protrombină,
-salicilaţi sau antiinflamatoare nesteroidiene deoarece creşte riscul afectării renale sau hepatice.
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
 

Utilizarea Paracetamol, supozitoare cu alimente şi băuturi
Alcoolul, în special consumul cronic, creşte riscul afectării hepatice în cazul tratamentului prelungit sau cu doze mari de paracetamol.
 

Sarcina şi alăptarea
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.


4.Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, Paracetamol supozitoare poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Paracetamol este în general bine tolerat, iar reacţiile adverse care pot apărea sunt rare. Pot să apară reacţii alergice (roşeaţă pielii, amorţeli sau mâncărimi), scăderea numărului de trombocite (în general fără simptome, rarsângerări sau hematoame, scaune negre şi moi, sânge în urină şi fecale, pete roşii pe piele), agranulocitoză, dermatită, hepatită (icter conjunctival sau tegumentar), colică renală (durere lombară apărută brusc asociată cu utilizarea îndelungată şi în doze mari la pacienţii cu afectare renală), insuficienţă renală (scăderea cantităţii de urină), urini tulburi.
La doze mari şi tratament prelungit paracetamolul poate produce afectarea funcţiei renale până la insuficienţă renală cronică (nefropatie caracteristică analgezicelor), în special la persoanele cu afectarea preexistentă a rinichiului.
Pot să apară iritaţii rectaleşi anale.
Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Nu utilizaţi Paracetamol Atb

- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale Paracetamol Atb supozitoare;

- dacă aveţi insuficienţă hepatocelulară sau boală hepatică activă;

- dacă aţi fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenază;

- dacă aveţi antecedente recente de rectită, anită sau rectoragie.

Ce contine Paracetamol 125 mg -supozitoare x 6 - Antibiotice

Ce conţine Paracetamol, supozitoare
Paracetamol 125 mg
-Substanţa activă este paracetamol 125 mg -Celelalte componente sunt: grăsime solidă.
Paracetamol 250 mg
-Substanţa activă este paracetamol 250 mg -Celelalte componente sunt: grăsime solidă.

Cum se foloseste Paracetamol 125 mg -supozitoare x 6 - Antibiotice

Cum să utilizaţi Paracetamol, supozitoare
Supozitoarele cu paracetamol se administrează intrarectal. Doza recomandată este diferenţiată în funcţie de vârstă:
-sugari cu vârsta cuprinsă între 3 şi 6 luni: 125 mg paracetamol la nevoie (1 supozitor Paracetamol 125 mg), fără a se depăşi 3 supozitoare a câte 125 mg paracetamol pe zi; intervalul între administrări este de 4-8 ore;

-sugari cu vârsta cuprinsă între 6 şi 72 luni (7-10 kg): 125 mg paracetamol la nevoie (1 supozitor Paracetamol 125 mg), fără a se depăşi 4 supozitoare a câte 125 mg paracetamol pe zi; intervalul între administrări este de 4-8 ore; -cop/7 cu vârsta cuprinsă între 1 şi 3 ani: până la maxim 3 supozitoare a câte 250 mg paracetamol de 3 ori pe zi; intervalulîntre administrări este de4-8 ore;
-copii cu vârsta cuprinsa între 3 şi 6 ani: până la maxim 4 supozitoare a câte 250 mg paracetamol de 3 ori pe zi; intervalul între administrări este de4-8 ore;
-copii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 12 ani: 1-2 supozitoare a câte 250 mg paracetamol de 3-4 ori pe zi; intervalul între administrări este de 4-8 ore;
Dozele maxime recomandate nu trebuie să depăşească 80 mg paracetamol/kg şi zi (maxim 3 g paracetamol pe zi la copii cu greutatea sub 37 kg).
Dacă sub tratament cu paracetamol, durerea nu se reduce în 5 zile, febra nu se remite sau reapare în decurs de 3 zile, sau faringita severă persistă şi nu se ameliorează în cel mult 2 zile (fiind însoţită sau urmată de febră, cefalee, erupţii cutanate, greaţă şi vărsături), cereţi sfatul medicului.
 

Dacă utilizaţi mai mult decât  trebuie  din Paracetamol, supozitoare:
Administrarea oricărui medicament în exces poate avea consecinţe severe. Nu au fost raportate cazuri de supradozaj în cazul supozitoarelor de paracetamol. Cazurile de supradozaj au fost semnalate numai pentru formele orale de paracetamol.
Intoxicaţia acută cu paracetamol se manifestă prin tulburări gastro-intestinale (diaree, pierderea apetitului, greaţă, vărsături, crampe sau dureri abdominale), transpiraţii abundente. Simptomele pot să apară la 6 -14 ore după ingestia supradozei. în timp se poate dezvolta encefalopatia hepatică (cu tulburări mentale, stare de confuzie, agitaţie, stupoare), convulsii, deprimare respiratorie, comă, edem cerebral, tulburări de coagulare, hemoragie digestivă, coagulare intravasculară diseminată, hipoglicemie, acidoză metabolică şi colaps cardio¬vascular. Odată cu leziunile toxice hepatice, paracetamolul poate produce necroză tubulară renală sau chiar insuficienţă renală (oligo-anuriecu hematuriesau urini tulburi).
Dacă suspectaţi supradozajul, întrerupeţi administrarea de Paracetamol şi anunţaţi medicul. Acesta va institui tratament de susţinere.
 

Dacă uitaţi să utilizaţi Paracetamol, supozitoare
Daca aţi uitat să luaţi o doză, luaţi medicamentul imediat ce vă amintiţi. Totuşi, dacă este timpul pentru următoarea doză, luaţi-o doar pe aceasta. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă încetaţi să utilizaţi Paracetamol, supozitoare
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră saufarmacistului.

Produsul este descris gresit?

Deocamdată nu au fost exprimate review-uri pentru acest produs.

Spune-ne opinia ta

(nu va fi publicată)

Tip administrare: cale rectala
Forma/textura: supozitoare
Mod prezentare: 6 supozitoare
Stocul produselor, afisat pe site, poate fi diferit fata de stocul real disponibil datorita unor factori precum: rezervarea produselor in farmacii de catre pacienti, rezervarea produselor in site de catre alti utilizatori etc. Minifarm face eforturi permanente pentru a păstra corectitudinea informaţiilor din acestă pagină. Uneori acestea pot conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate conţine accesorii neincluse în pachetele standard, unele specificaţii sau preţul, pot fi modificate de catre producător fără preaviz sau pot conţine erori de operare.

Descopera oferta Minifarm Online pentru Paracetamol 125 mg -supozitoare x 6 - Antibiotice in categoria de produse Afectiuni ORL Copii

Paracetamolul face parte din clasa de medicamente cunoscute sub denumirea de analgezice-antipiretice. Paracetamolul este folosit pentru a reduce durerile de intensitate uşoară sau moderată şi febra.Nu luaţi Paracetamol, supozitoare-dacă sunteţi alergic la paracetamol sau la oricare di