Cosul meu de cumparaturi
Cauta un produs
Adauga in Cos

Antinevralgic Forte, 20 comprimate, Sanofi

Producător: SANOFI AVENTIS-OTC

Data expirare: 30 Septembrie 2025

(0 review-uri)
Imaginile afișate sunt cu titlu de prezentare. Produsele pot diferi sub aspectul unor caracteristici (ex. nuante de culoare) de aspectul real al produsului, in functie de lotul in care au fost fabricate.

Antinevralgic Forte, 20 comprimate, Sanofi

Data expirare: 30 Septembrie 2025

(0 review-uri)
18.20 LEI
In stoc
Cate iti doresti?
Adauga in Cos
MEDICAMENT OTC Acest produs este un medicament OTC si nu poate fi returnat. Acest produs poate fi achizitionat doar de catre persoane fizice si achitat doar cu cardul, online.
vezi mai multe detalii

Producator: SANOFI AVENTIS-OTC

Gama: SANOFI AVENTIS-OTC

Categorii produs: Diverse

Acest medicament se poate elibera fara prescriptie medicala. Cititi cu atentie prospectul si informatiile de pe ambalaj. Daca apar manifestari neplacute adresati-va medicului sau farmacistului. ANMDM - Raporteaza online o reactie adversa
Pagină actualizată la data de Miercuri, 24 Iulie 2024

Detalii despre Antinevralgic Forte, 20 comprimate, Sanofi din categoria Diverse

Antinevralgic Forte, prin puterea tripla a combinatiei dintre Paracetamol, Acid Acetilsalicilic si Cafeina, actioneaza eficient si rapid impotriva durerilor de cap si a migrenelor.

Beneficii:

  • Reduce rapid durerea de cap
  • Reduce oboseala prin continutul de Cafeina
  • Efect analgezic crescut prin actiunea complementara a Cafeinei (potenteaza efectul analgezic)

Ingrediente: Acid Acetilsalicilic 250mg, Paracetamol 250mg si Cafeina 50mg.

Mod de utilizare:

  • Doza recomandata pentru adulti si adolescenti cu varsta de peste 12 ani este de 1-2 comprimate, luate la intervale de cel putin 4 ore, pana la de trei ori pe zi, daca este necesar.
  • Doza maxima zilnica nu trebuie sa depaseasca 6 comprimate intr-un interval de 24 ore.
  • La pacientii cu hipersensibilitate gastrica se recomanda administrarea Antinevralgic Forte impreuna cu alimente.

Avertizari: Daca suferiti de ulcer gastric sau intestinal sau aveti probleme cu inima, rinichii sau ficatul, adresati-va medicului pentru recomandari.

Forma de prezentare: Cutie cu 20 comprimate

Produsul este descris gresit?

Deocamdată nu au fost exprimate review-uri pentru acest produs.

Spune-ne opinia ta

(nu va fi publicată)

Prospect Antinevralgic Forte, 20 comprimate, Sanofi


Indicatii:
Antinevralgic Forte este un analgezic, reduce febra si este un medicament cu efect antiinflamator (antiinflamator nesteroidian/analgezic).
Antinevralgic Forte contine trei substante active: paracetamol, acid acetilsalicilic si cafeina.Paracetamolul amelioreaza durerea si reduce febra. Acidul acetilsalicilic amelioreaza durerea, reduce febra si are efecte antiinflamatorii. Cafeina contracareaza simptomele de oboseala, promoveaza motivatia si performanta mentala. Scurteaza timpul pâna la inceputul actiunii acidului acetilsalicilic si paracetamolului si, de asemenea, potenteaza efectele lor.
Aceasta combinatie de substante active are efect aditiv ca analgezic si ca medicament care reduce febra. Prin urmare, aceasta combinatie scade cantitatea de analgezice necesara.Antinevralgic Forte este destinat utilizarii la adulti si adolescenti cu vârsta de 12 ani si peste, pentru a trata:- durerea de cap acuta de intensitate usoara pâna la moderata din atacurile de migrena cu sau fara aura.- durerea de cap de tip tensional. 
Contraindicatii:Nu luati Antinevralgic Forte daca:- sunteti alergic la paracetamol, acid acetilsalicilic, cafeina sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament, salicilati sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene.

Precautii:
Inainte sa luati Antinevralgic Forte, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Sarcina, alaptarea si fertilitatea:
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramâneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.Nu trebuie sa utilizati Antinevralgic Forte daca sunteti in ultimele trei luni de sarcina.Daca sunteti in primele 6 luni de sarcina, adresati-va medicului inainte de a lua acest medicament. Nu utilizati acest medicament, decât daca va recomanda explicit medicul dumneavoastra.Antinevralgic Forte nu trebuie sa fie utilizat in timpul alaptarii pentru o perioada lunga de timp sau in doze mari.Medicamentul apartine unei clase de medicamente care pot sa scada fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la oprirea tratamentului.  

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor:
Nu trebuie sa conduceti vehicule sau sa folositi utilaje daca aveti reactii adverse cum sunt somnolenta, tulburari de vedere, ameteli sau tulburari de echilibru. 

Mod de administrare:
Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Cu exceptia cazului in care v-a fost altfel prescris de catre medicul dumneavoastra, doza recomandata pentru adulti si adolescenti cu vârsta de 12 ani si peste este de 1-2 comprimate luate la intervale de cel putin 4 ore, pâna la de trei ori pe zi, daca este necesar.- Doza maxima zilnica nu trebuie sa depaseasca 6 comprimate in orice perioada de 24 ore.- Comprimatele trebuie dizolvate intr-o cantitate mica de lichid sau inghitite intregi (fara a le mesteca) cu o cantitate suficienta de lichid.- Nu luati acest medicament pentru mai mult de 3 - 4 zile, cu exceptia cazului in care v-a fost recomandat de catre medicul dumneavoastra sau de catre farmacist.
Utilizarea la pacientii cu functie alterata a rinichilor sau ficatului:Adresati-va unui medic pentru ajustarea dozei inainte de a incepe sa luati acest medicament. Dupa examinarea starii sanatatii dumneavoastra, medicul va poate recomanda reducerea dozei sau marirea la mai mult de 4 ore a intervalului dintre dozele individuale.
Utilizarea la copii si adolescenti:Acest medicament este destinat pentru utilizare la adolescenti cu vârsta de 12 ani si peste.Antinevralgic Forte nu trebuie utilizat pentru a trata copiii si adolescentii cu vârsta sub 17 ani, având boli virale insotite de febra (de exemplu varsat de vânt).Daca un copil sau adolescent prezinta urmatoarele simptome in acelasi timp cu o boala febrila, adresati-va medicului dumneavoastra sau mergeti imediat la un spital:- varsaturi- dureri de cap- pierderea starii de constientaAcestea pot fi semne ale sindromului Reye, o boala foarte rara, dar, in unele cazuri letala, care necesita tratament medical imediat. 
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Compozitie:
- Substantele active sunt acid acetilsalicilic, paracetamol si cafeina. Fiecare comprimat contine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 250 mg si cafeina 50 mg.- Celelalte componente sunt: lactoza monohidrat, amidon de porumb, dioxid de siliciu coloidal anhidru si acid stearic. 

Prezentare:
20 comprimate
Stocul produselor, afisat pe site, poate fi diferit fata de stocul real disponibil datorita unor factori precum: rezervarea produselor in farmacii de catre pacienti, rezervarea produselor in site de catre alti utilizatori etc. Minifarm face eforturi permanente pentru a păstra corectitudinea informaţiilor din acestă pagină. Uneori acestea pot conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate conţine accesorii neincluse în pachetele standard, unele specificaţii sau preţul, pot fi modificate de catre producător fără preaviz sau pot conţine erori de operare.

Descopera oferta Minifarm Online Online pentru Antinevralgic Forte, 20 comprimate, Sanofi in categoria de produse Diverse

Antinevralgic Forte, prin puterea tripla a combinatiei dintre Paracetamol, Acid Acetilsalicilic si Cafeina, actioneaza eficient si rapid impotriva durerilor de cap si a migrenelor.Beneficii:Reduce rapid durerea de capReduce oboseala prin continutul de CafeinaEfect analgezic crescut prin actiunea com