Cosul meu de cumparaturi
Cauta un produs

Efferalgan Vitamina C 330 mg+200 mg -comprimate efervescente x 20 - Lab. Upsa

Producător: LAB. UPSA

Data expirare: 31 Mai 2023

(0 opinii)
Imaginile afișate sunt cu titlu de prezentare. Produsele pot diferi sub aspectul unor caracteristici (ex. nuante de culoare) de aspectul real al produsului, in functie de lotul in care au fost fabricate.

Efferalgan Vitamina C 330 mg+200 mg -comprimate efervescente x 20 - Lab. Upsa

Producător: LAB. UPSA

Data expirare: 31 Mai 2023

(0 opinii)

Preț vechi: 20.50 Lei

16.50 LEI
In stoc
Alege cantitatea
Adauga in cos
MEDICAMENT OTC Acest produs este un medicament OTC si nu poate fi returnat. Acest produs poate fi achizitionat doar de catre persoane fizice si achitat doar cu cardul, online.
vezi mai multe detalii

Acest medicament se poate elibera fara prescriptie medicala. Cititi cu atentie prospectul si informatiile de pe ambalaj. Daca apar manifestari neplacute adresati-va medicului sau farmacistului. ANMDM - Raporteaza online o reactie adversa
Ultima actualizare: Luni, 23 Mai 2022

Afla detalii despre Efferalgan Vitamina C 330 mg+200 mg -comprimate efervescente x 20 - Lab. Upsa din categoria Dureri osteo-musculare

Efferalgan Vitamine C contine paracetamol si acid ascorbic. Paracetamolul are efect analgezic (amelioreaza durerea), antipiretic (reduce temperatura corpului in caz de febra). Vitamina C este o vitamina solubila in apa, esentiala organismului. Efferalgan Vitamine C este indicat in tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate usoara pana la moderata sau/si al starilor febrile , cum sunt dureri de cap, stari gripale, dureri dentare, dureri musculare, dureri menstruale. Aceasta forma farmaceutica este indicata la adulti si copii cu greutate de 25 kg sau peste (incepand cu varsta de aproximativ 8 ani).

Substanţele active sunt: paracetamol 330 mg, acid ascorbic 200 mg - Celelalte componente: hidrogenocarbonat de potasiu, hidrogenocarbonat de sodiu, sorbitol (E 420), acid citric anhidru, benzoat de sodiu (E 211), docusat de sodiu, povidonă.

Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa este descris in  prospect sau asa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Discutati cu medicul sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.

Doza recomandata este de 10 mg/kg corp pana la 15 mg/kg corp la fiecare 4 pana la 6 ore, pana la doza totala maxima zilnica de 60 mg/kg corp. Intervalul minim intre administrari este de 4 ore.

Adulti si adolescenti cu greutatea peste 50 kg (peste 15 ani) doza recomandata este de 2 comprimate efervescente pe administrare, si se va repeta la nevoie dupa un interval de minim 4 ore, fara a depasi 9 comprimate efervescente pe zi.

La pacienti cu insuficienta renala severa administrarea se va face la intervale de 4 ore (cl ≥50 ml/min), 6 ore (cl 10-50 ml/min) si 8 ore (cl

La pacientii cu insuficienta hepatica, doza trebuie redusa sau intervalul dintre administrari prelungit. Doza maxima zilnica nu trebuie sa depaseasca 60 mg/kg si zi (fara a depasi 2 g pe zi), in urmatoarele situatii: adulti cu greutatea sub 50 kg; afectare hepatica cronica sau activa compensata in special la acei pacienti cu insuficienta hepatocelulara usoara pana la moderata; sindromul Gilbert (hiperbilirubinemie familiala); alcoolism cronic; malnutritie cronica (rezerve scazute de glutation hepatic); deshidratare.

Utilizarea la copii si adolescenti: la copii, dozele se stabilesc in functie de greutatea copilului si in consecinta trebuie aleasa o forma de farmaceutica adecvata. Relatia varsta/greutate sunt numai orientative.

  • Copii cu greutatea intre 25 si 30 kg (intre 8 si 10 ani) doza recomandata este de 1 comprimat efervescent pe administrare, si se va repeta la nevoie dupa un interval de minim 4 ore, fara a depasi 5 comprimate efervescente pe zi.
  • Copii cu greutatea intre 30 si 35 kg (intre 10 si 12 ani) doza recomandata este de 1-2 comprimate efervescente pe administrare, si se va repeta la nevoie dupa un interval de minim 6 ore, fara a depasi 6 comprimate efervescente pe zi.
  • Copii cu greutatea intre 35 si 50 kg (intre 12 si 15 ani) doza recomandata este de 1-2 comprimate efervescente pe administrare, si se va repeta la nevoie dupa un interval de minim 6 ore, fara a depasi 7 comprimate efervescente pe zi.
  • Copii si adolescenti cu greutatea peste 50 kg (peste 15 ani) doza recomandata este de 2 comprimate efervescente pe administrare, si se va repeta la nevoie dupa un interval de minim 4 ore, fara a depasi 9 comprimate efervescente pe zi.

Administrare orala. A nu se mesteca sau inghiti comprimatele. Comprimatul efervescent se dizolva complet intr-un pahar cu apa care se bea imediat. Linia mediana nu este destinata ruperii comprimatului.

Tip administrare: cale orala
Forma/textura: comprimate efervescente
Mod prezentare: 20 comprimate efervescente

Deocamdată nu au fost exprimate opinii în legătură cu acest produs.

Spune-ne opinia ta

(nu va fi publicată)

Stocul produselor, afisat pe site, poate fi diferit fata de stocul real disponibil datorita unor factori precum: rezervarea produselor in farmacii de catre pacienti, rezervarea produselor in site de catre alti utilizatori etc. Minifarm face eforturi permanente pentru a păstra corectitudinea informaţiilor din acestă pagină. Uneori acestea pot conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate conţine accesorii neincluse în pachetele standard, unele specificaţii sau preţul, pot fi modificate de catre producător fără preaviz sau pot conţine erori de operare.
Ai vazut recent sterge istoricul

Descopera oferta Minifarm Online pentru Efferalgan Vitamina C 330 mg+200 mg -comprimate efervescente x 20 - Lab. Upsa in categoria de produse Dureri osteo-musculare

Efferalgan Vitamine C contine paracetamol si acid ascorbic. Paracetamolul are efect analgezic (amelioreaza durerea), antipiretic (reduce temperatura corpului in caz de febra). Vitamina C este o vitamina solubila in apa, esentiala organismului. Efferalgan Vitamine C este indicat in tratamentul simpto