Imaginile afișate sunt cu titlu de prezentare și au caracter pur informativ.

Preț 17.00 Lei


Prețul afișat este valabil doar pentru comenzile online.

Cod produs: P438802127

Vezi disponibilitatea în farmaciile Minifarm

Producător: BAYER

Comprimatele Claritine contin substanta activa loratadina, care apartine unei clase de medicamente numite antihistaminice.

Claritine ajuta la reducerea simptomelor alergiei impiedicand efectele unei substante numite histamina, care este produsa in corp atunci cand sunteti alergic la ceva.

Claritine amelioreaza simptomele asociate rinitei alergice (de exemplu febra fanului), cum ar fi stranutul, hipersecretia sau mancarimea la nivelul nasului, usturimea sau mancarimea la nivelul ochilor la adulti si copii cu varsta peste 2 ani care au greutatea corporala mai mare de 30 kg.

Claritine poate fi utilizat si pentru reducerea simptomelor de urticarie (mancarime, roseata, precum si numarul si dimensiunile eruptiilor de pe piele). Efectul Claritine se mentine intreaga zi si ar trebui sa va ajute sa va reluati activitatile zilnice obisnuite si sa dormiti.

Mod de administrare:

Adulti si copii cu varsta peste 12 ani: un comprimat o data pe zi cu un pahar cu apa, cu sau fara alimente. La copiii cu varsta intre 2 si 12 ani dozarea se face in functie de greutatea corporala:

  • pentru greutate corporala mai mare de 30 kg, un comprimat o data pe zi cu un pahar cu apa, cu sau fara alimente
  • pentru greutate corporala de 30 kg sau mai putin: NU administrati Claritine 10 mg comprimate, exista alte forme farmaceutice mai adecvate

Adulti si copii cu insuficienta hepatica severa si cu greutate corporala mai mare de 30 kg: un comprimat o data la fiecare doua zile cu un pahar cu apa, cu sau fara alimente.

Totusi, trebuie sa vorbiti cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul inainte de a utiliza acest medicament.

Acest medicament se administreaza conform prospectului si conform recomandarilor medicului si farmacistului.

Ingrediente active:

Fiecare comprimat contine loratadina 10 mg

Pentru lista completa de ingrediente va rugam sa cititi prospectul.

Precautii:

Nu utilizati comprimatele Claritine daca sunteti alergic la loratadina sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament, la copii cu varsta mai mica de 2 ani sau la copii cu varsta cuprinsa intre 2 si 12 ani cu greutatea corporala mai mica de 30 kg.

Pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 si 12 ani si greutate corporala mai mica de 30 kg exista alte forme farmaceutice mai adecvate.

Inainte sa utilizati Claritine, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca suferiti de o afectiune hepatica ori sunteti programat sa efectuati orice test cutanat (de piele) pentru alergii.

Nu utilizati Claritine timp de doua zile inainte de efectuarea acestor teste intrucat ar putea influenta rezultatele testelor.

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament. Ca o masura de precautie este de preferat sa evitati utilizarea Claritine in timpul sarcinii. Nu luati Claritine daca alaptati. Loratadina este excretata in laptele matern.

Claritine comprimate contine lactoza.

Acesta este un medicament ce se elibereaza fara prescriptie medicala. Cititi intotdeauna prospectul inainte de utilizare. Discutati cu medicul sau cu farmacistul daca aveti neclaritati.

Mod de prezentare:

Cutie cu 10 comprimate.

    Substanta activa este loratadina.
    - Celelalte componente sunt: lactoza monohidrat/ amidon de porumb/ stearat de magneziu.

    CUM SA UTILIZATI CLARITINE
    Luati intotdeauna Claritine asa cum v-a prescris medicul dumneavoastra. Daca nu sunteti siguri/ adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
    Adulti si copii cu varsta de peste 12 ani:
    Doza recomandata este de un comprimat Claritine 10 mg (10 mg loratadina) o data pe zi/ cu un pahar cu apa/ fara legatura cu mesele.
    Copii cu varsta intre 2 si 12 ani:
    Greutate corporala mai mare de 30 kg:
    Doza recomandata este de un comprimat Claritine 10 mg (10 mg loratadina) o data pe zi/ cu un pahar cu apa/ fara legatura cu mesele.
    Pacienti cu insuficienta hepatica severa:
    Adulti si copii cu greutate mai mare de 30 kg:
    Doza recomandata este de un comprimat Claritine 10 mg (10 mg loratadina) o data pe zi/ cu un pahar cu apa/ fara legatura cu mesele.
    Claritine nu este recomandat la copii mai mici de 2 ani.
    Daca utilizati mai mult Claritine decat trebuie
    Luati Claritine asa cum v-a fost prescris. in cazul unei supradozari accidentale/ nu sunt de asteptat probleme serioase. Totusi/ daca ati luat o doza de Claritine mai mare decat cea indicata/ luati imediat legatura cu medicul dumneavoastra sau farmacistul.
    Daca uitati sa utilizati Claritine
    Daca ati uitat sa luati medicamentul la timp/ luati-l cat mai curand posibil si apoi sa reveniti la schema de administrare obisnuita. Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.
    Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament/ adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

    Stocul produselor afisat pe site poate fi diferit fata de stocul real disponibil datorita unor factori precum: rezervarea produselor in farmacii de catre pacienti, rezervarea produselor in site de catre alti utilizatori etc.
    Minifarm face eforturi permanente pentru a păstra corectitudinea informaţiilor din acestă pagină. Uneori acestea pot conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate conţine accesorii neincluse în pachetele standard, unele specificaţii sau preţul, pot fi modificate de catre producător fără preaviz sau pot conţine erori de operare.

    Alte produse din categoria Antialergice, antihistaminice

    Monkasta 10mg-cpr.film. x 28-KRKA
    doar în farmacie

    Preț nou 29.26 LEI

    In stoc
    Rinoclenil 100mcg/dz spray nazal x 30ml-Chiesi
    doar în farmacie
    Celerg 10mg-cpr film x 20-Helcor
    doar în farmacie

    Preț nou 23.00 LEI

    In stoc
    Monkasta 5mg-cpr.mast. x 28-KRKA
    doar în farmacie

    Preț nou 21.54 LEI

    In stoc
    Montelukast 4 mg -cpr.mast. x 30 - Actavis
    doar în farmacie
    Dasselta 5mg-cpr.film. x 30-KRKA
    doar în farmacie

    Preț nou 11.68 LEI

    In stoc

    Promotii speciale

    Accesează campaniile cronometrate Minifarm si beneficiaza de preturi speciale pentru tine!

    Reduceri de pret

    Profita acum de reducerile de pret la produsele din oferta Minifarm!

    Categorii vizitate recent

      Produse vizitate recent