Cosul meu de cumparaturi

Cauta un produs

Coldrex Hotrem Lamaie -plic x 10 - (W62841002)

Producător: HIPOCRATE 2000 S.R.L

(0 opinii)
Imaginile afișate sunt cu titlu de prezentare. Produsele pot diferi sub aspectul unor caracteristici (ex. nuante de culoare) de aspectul real al produsului, in functie de lotul in care au fost fabricate.

Coldrex Hotrem Lamaie -plic x 10 - (W62841002)

Producător: HIPOCRATE 2000 S.R.L

(0 opinii)

18.00 LEI
In stoc

Alege cantitatea
Adauga in cos
MEDICAMENT OTC Acest produs este un medicament OTC si nu poate fi returnat. Acest produs poate fi achizitionat doar de catre persoane fizice si achitat doar cu cardul, online.
vezi mai multe detalii

Acest medicament se poate elibera fara prescriptie medicala. Cititi cu atentie prospectul si informatiile de pe ambalaj. Daca apar manifestari neplacute adresati-va medicului sau farmacistului. ANMDM - Raporteaza online o reactie adversa
Ultima actualizare: Miercuri, 24 Februarie 2021

. CE ESTE COLDREX HOTREM HONEY & LEMON SI PENTRU CE SE UTILIZEAZA

Coldrex HotRem Honey & Lemon este un tratament pentru raceala si gripa pentru adulti (inclusiv varstnici) si adolescenti. Contine trei substante active:

- paracetamol, care amelioreaza durerea si reduce temperatura atunci cand aveti febra;

- clorhidrat de fenilefrina, un decongestionant care desfunda nasul si sinusurile, ajutandu-va sa respirati mai usor;

- vitamina C (acidul ascorbic), care ajuta la inlocuirea vitaminei C care se poate pierde in stadiile initiale de raceala si gripa.

2. INAINTE SA LUATI COLDREX HOTREM HONEY & LEMON

Nu luati Coldrex HotRem Honey & Lemon:

- daca sunteti alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina, vitamina C sau oricare dintre celelalte componente ale Coldrex HotRem Honey & Lemon (vezi pct. 6)

- daca aveti tensiune arteriala mare

- daca aveti boli renale sau hepatice severe

- daca aveti o tiroida hiperactiva

- daca aveti o boala cardiaca

- daca aveti diabet zaharat

- daca urmati tratament cu antidepresive tricidice sau inhibitori de monoaminooxidaza-IMAO (inclusiv o perioada de 2 saptamani de la oprirea tratamentului cu acestia sau daca urmati tratament cu beta blocante (vezi pct. Folosirea altor medicamente)

Nu se administreaza copiilor cu varsta sub 12 ani.

Aveti grija deosebita cand luati Coldrex HotRem Honey & Lemon

Nu depasiti doza zilnica recomandata.

Daca simptomele persista mai mult de 3 zile, adresati-va medicului. Adresati-va medicului pentru recomandari in cazul in care suferiti de boli hepatice sau alcoolism, deoarece in acest caz medicamentul poate fi mai toxic pentru dumneavoastra.

Folosirea altor medicamente

Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice alte medicamente, indusiv dintre cele eliberate fara prescriptie mediala, in mod special discutati cu medicul dumneavoastra sau farmacistul:

- daca luati antidepresive tricidice;

- daca luati sau ati luat in ultimele 2 saptamani medicamente pentru tratamentul depresiei cunoscute ca IMAO;

- daca luati beta blocante, utilizate pentru tratarea problemelor cardiace si a tensiunii arteriale mari. In acest caz nu trebuie sa utilizati Coldrex HotRem Honey & Lemon.

De asemenea, adresati-va medicului sau farmacistului daca:

- luati warfarina (utilizata pentru prevenirea formarii cheagurilor de sange);

- luati metodopramida si domperidona (stimuleaza motilitatea stomacului si intestinului subtire si au efecte antivomitive);

- luati colestiramina (rasina fixatoare de acizi biliari utilizata pentru a trata valorile mari ale colesterolului din sange).

Trebuie evitata utilizarea concomitenta a altor medicamente pentru raceala sau a altor medicamente decongestionante sau care contin paracetamol.

Modificari ale rezultatelor unor analize de laborator

Paracetamolul poate influenta valorile uricemiei determinate prin metoda acidului fosfotungstic (valori fals crescute) si ale glicemiei, prin metode oxidative (valori fals scazute).

Sarcina si alaptarea

Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Coldrex HotRem Honey & Lemon nu are nicio influenta sau are influenta neglijabila asupra capacitatii dumneavoastra de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informatii importante privind unele componente ale Coldrex HotRem Honey & Lemon

Medicamentul contine zahar. Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a lua acest medicament.

Medicamentul contine aspartam care este sursa de fenilalanina. Poate fi daunator pentru persoanele cu fenilcetonurie.

Acest medicament contine sodiu 120 mg pe doza. Acest lucru trebuie avut in vedere la pacientii ce urmeaza o dieta cu restrictie de sodiu.

3. CUM SA LUATI COLDREX HOTREM HONEY & LEMON

Doza uzuala pentru adulti (inclusiv persoane in varsta) si adolescenti este de un plic la fiecare 4-6 ore, in functie de necesitati.

Nu luati mai mult de patru doze in 24 de ore.

Nu dati Coldrex HotRem Honey & Lemon copiilor cu varsta sub 12 ani.

Coldrex HotRem Honey & Lemon trebuie inghitit sub forma unei bauturi calde.

 1. Goliti continutul unui plic intr-o cana sau intr-o ceasca, adaugati apa fierbinte si amestecati bine.

 2. Adaugati  apa rece, in functie de necesitati.

 3. Daca preferati, adaugati zahar sau miere.

Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 3 zile fara recomandarea medicului.

Daca luati mai mult decat trebuie din Coldrex HotRem Honey & Lemon:

Adresati-va imediat medicului dumneavoastra si explicati-i exact cat de mult ati luat. Medicul dumneavoastra va v-a sfatui ce trebuie sa faceti. 
Este important sa-i spuneti medicului, chiar daca va simtiti bine. Daca o persoana a luat prea mult paracetamol, exista riscul de afectare hepatica grava intarziata.

Daca uitati sa luati o doza de Coldrex HotRem Honey & Lemon:

Luati doza de indata ce va amintiti.

Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.

4. REACTII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Coldrex HotRem Honey & Lemon poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.

Reactiile adverse sunt rare si pot include:

- eruptii trecatoare pe piele si alte alergii;

- cresterea tensiunii arteriale;

- dureri de cap; ameteli;

- varsaturi sau diaree;

- incapacitate de a dormi (insomnie);

- perceperea suparatoare a batailor inimii (palpitatii);

- scaderea numarului unor celule sanguine (agranulocitoza, trombocitopenie).

Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.

5. CUM SE PASTREAZA COLDREX HOTREM HONEY & LEMON

A nu se lasa la indemana si vederea copiilor.

Nu utilizati Coldrex HotRem Honey & Lemon dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj, dupa EXP. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.

A se pastra la temperaturi sub 25°C, in ambalajul original.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere, intrebati farmacistul cum sa eliminati medicamentele care nu va mai sunt necesare. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. INFORMATII SUPLIMENTARE
Ce contine Coldrex HotRem Honey & Lemon
- Substantele active sunt paracetamol, clorhidrat de fenilefrina si acid ascorbic (vitamina C). Fiecare plic contine paracetamol 750 mg, clorhidrat de fenilefrina 10 mg, acid ascorbic (vitamina C) 60 mg.
- Celelalte componente sunt acid citric anhidru, zaharina sodica, citrat de sodiu, Flavour Lemon 610399E, Honey Flavour PFW 610507E, Honey Flavour Felton F7624P, Caramel Colour 626, amidon de porumb, aspartam, zahar.

CUM SA LUATI COLDREX HOTREM HONEY & LEMON

Doza uzuala pentru adulti (inclusiv persoane in varsta) si adolescenti este de un plic la fiecare 4-6 ore, in functie de necesitati.

Nu luati mai mult de patru doze in 24 de ore.

Nu dati Coldrex HotRem Honey & Lemon copiilor cu varsta sub 12 ani.

Coldrex HotRem Honey & Lemon trebuie inghitit sub forma unei bauturi calde.

 1. Goliti continutul unui plic intr-o cana sau intr-o ceasca, adaugati apa fierbinte si amestecati bine.

 2. Adaugati  apa rece, in functie de necesitati.

 3. Daca preferati, adaugati zahar sau miere.

Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 3 zile fara recomandarea medicului.

Daca luati mai mult decat trebuie din Coldrex HotRem Honey & Lemon:

Adresati-va imediat medicului dumneavoastra si explicati-i exact cat de mult ati luat. Medicul dumneavoastra va v-a sfatui ce trebuie sa faceti. 
Este important sa-i spuneti medicului, chiar daca va simtiti bine. Daca o persoana a luat prea mult paracetamol, exista riscul de afectare hepatica grava intarziata.

Daca uitati sa luati o doza de Coldrex HotRem Honey & Lemon:

Luati doza de indata ce va amintiti.

Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.

Ce contine Coldrex HotRem Honey & Lemon
- Substantele active sunt paracetamol, clorhidrat de fenilefrina si acid ascorbic (vitamina C). Fiecare plic contine paracetamol 750 mg, clorhidrat de fenilefrina 10 mg, acid ascorbic (vitamina C) 60 mg.
- Celelalte componente sunt acid citric anhidru, zaharina sodica, citrat de sodiu, Flavour Lemon 610399E, Honey Flavour PFW 610507E, Honey Flavour Felton F7624P, Caramel Colour 626, amidon de porumb, aspartam, zahar.

Deocamdată nu au fost exprimate opinii în legătură cu acest produs.

Spune-ne opinia ta

(nu va fi publicată)

Stocul produselor, afisat pe site, poate fi diferit fata de stocul real disponibil datorita unor factori precum: rezervarea produselor in farmacii de catre pacienti, rezervarea produselor in site de catre alti utilizatori etc. Minifarm face eforturi permanente pentru a păstra corectitudinea informaţiilor din acestă pagină. Uneori acestea pot conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate conţine accesorii neincluse în pachetele standard, unele specificaţii sau preţul, pot fi modificate de catre producător fără preaviz sau pot conţine erori de operare.