Imaginile afișate sunt cu titlu de prezentare și au caracter pur informativ.

Preț 26.00 Lei

Cod produs: P438803471

Disponibilitate: Stoc limitat
Verifică disponibilitatea și în farmacii

Producător: SOLACIUM PHARMA

Revigrip® Hot Lemon Max 1000 mg/200 mg/12,2 mg pulbere pentru solutie orala

Paracetamol/Guaifenesina/Clorhidrat de fenilefrina

Cititi cu atentie si in intregime acest prospect inainte de a incepe sa luati acest medicament, deoarece contine informatii importante pentru dumneavoastra.Luati intotdeauna acest medicament conform indicatiilor din acest prospect sau indicatiilor medicului dumneavoastra sau farmacistului.- Pastrati acest prospect. S-ar putea sa fie necesar sa-l recititi.- Intrebati farmacistul daca aveti nevoie de mai multe informatii sau recomandari.- Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reactii adverse nementionate in acest prospect. Vezi pct. 4- Daca dupa 5 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.Ce gasiti in acest prospect:1. Ce este Revigrip Hot Lemon Max si pentru ce se utilizeaza2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Revigrip Hot Lemon Max3. Cum sa luati Revigrip Hot Lemon Max4. Reactii adverse posibile5. Cum se pastreaza Revigrip Hot Lemon Max6. Continutul ambalajului si alte informatii1. Ce este Revigrip Hot Lemon Max si pentru ce se utilizeazaAcest medicament contine:• paracetamol care este un calmant al durerii (analgezic) si va ajuta sa va reduceti temperatura corpului atunci cand aveti febra.• guaifenesina care este un expectorant care ajuta la eliberarea flegmei.• fenilefrina care este un decongestionant care reduce umflarea la nivelul foselor nazale, ajutandu-va sa respirati mai usor.Aceste plicuri sunt utilizate pentru ameliorarea simptomelor de raceala si gripa si a durerii si congestiei la nivelul sinusurilor, inclusiv dureri de cap, nas infundat si dureri in gat, frisoane si stari febrile (temperatura a corpului crescuta). De asemenea, acestea pot elimina mucusul (flegma) persistent si ajuta la ameliorarea tusei productive.2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Revigrip Hot Lemon MaxNu luati acest medicament daca:• sunteti alergic la paracetamol, guaifenesina, fenilefrina sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6)• sunteti gravida sau alaptati• aveti boli ale ficatului sau ale rinichilor• aveti o boala de inima grava sau boli cardiovasculare sau probleme ale sangelui, cum este anemia (numar scazut de celule rosii din sange)• aveti tensiune arteriala mare (hipertensiune arteriala)• aveti o tiroida hiperactiva• aveti diabet zaharat• aveti feocromocitom (o tumora rara a tesutului glandei suprarenale)• aveti glaucom cu unghi inchis• aveti dificultati la urinare, o prostata marita sau alte afectiuni ale prostatei• luati medicamente antidepresive numite inhibitori de monoaminoxidaza (IMAO), sau le-ati luat in ultimele 14 zile - acestea sunt medicamente, cum sunt fenelzina, isocarboxazid si tranilcipromina• luati antidepresive triciclice, cum sunt imipramina sau amitriptilina• luati beta-blocante (de exemplu, atenolol) sau vasodilatatoare (de exemplu, hidralazina)• luati alte medicamente care contin paracetamol• luati in mod obisnuit alte medicamente decongestionante (de exemplu, efedrina si xilometazolina) sau stimulente (de exemplu,dexamfetamina).Inainte sa luati acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca:• aveti o tuse foarte rea sau astm bronsic. Adresati-va medicului dumneavoastra daca tusea dumneavoastra dureaza mai mult de 5 zile sau recidiveaza.• aveti tulburari circulatorii, cum este o boala numita fenomen Raynaud, care este rezultatul unei circulatii defectuoase la nivelul degetelor de la maini si picioare• aveti angina pectorala• aveti o boala autoimuna numita miastenia gravis, care face ca muschii sa devina slabi si sa obositi usor• aveti o prostata marita, deoarece acest medicament poate determina o dificultate mai mare la urinare• aveti probleme severe ale stomacului sau intestinului• aveti intoleranta la unele categorii de glucide• aveti fenilcetonurie, o boala metabolica ereditara rara.Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra daca luati oricare dintre urmatoarele medicamente:• medicamente pentru tratamentul concentratiilor crescute de colesterol, care reduc cantitatea de grasime din sange, cum este colestiramina• medicamente utilizate pentru a controla greata sau varsaturile, cum sunt metoclopramid sau domperidona• medicamente numite anticoagulante, care sunt utilizate pentru subtierea sangelui, cum sunt warfarina sau alte cumarinice – puteti lua ocazional doze de paracetamol, dar trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra daca aveti nevoie sa-l luati in mod regulat• barbiturice (pentru epilepsie sau pentru a va ajuta sa dormiti), cum este fenobarbitalul• antidepresive triciclice, cum sunt imipramina, amitriptilina• medicamente pentru tratarea problemelor cardiace sau circulatorii, sau pentru scaderea tensiunii arteriale (de exemplu digoxina, guanetidina, rezerpina, metildopa)• acid acetilsalicilic sau alte AINS (medicamente nesteroidiene antiinflamatoare)• medicamente pentru tratamentul migrenei (de exemplu, ergotamina si metisergida)• zidovudina, deoarece administrarea in acelasi timp poate determina probleme ale sangelui (scaderea numarului de globule albe din sange)• fenotiazine folosite ca sedative (de exemplu clorpromazina, periciazina si flufenazina)• daca intentionati sa faceti teste de sange sau urina, deoarece acest medicament poate influenta rezultatele• daca urmeaza sa vi se efectueze o anestezie generala, deoarece poate determina modificari ale ritmului batailor inimii.Informatii privind unele componente ale acestui medicament:Contine zaharoza 2 g per plic. Daca vi s-a spus de catre medicul dumneavoastra ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, adresati-va medicului dumneavoastra inainte de a lua acest medicament.Contine aspartam (E 951), o sursa de fenilalanina, echivalent cu 17 mg per plic. Poate fi daunator pentru persoanele cu fenilcetonurie.Fiecare plic contine sodiu 117 mg. Acest lucru trebuie luat in considerare de catre persoanele care urmeaza o dieta cu continut controlat de sodiu.3. Cum sa luati Revigrip Hot Lemon MaxPentru administrare orala. Varsati continutul unui plic intr-o cana de dimensiuni standard. Umpleti cana cu aproximativ 250 ml apa calda, dar nu fierbinte. Agitati pana la dizolvare, lasati sa se raceasca pana la o temperatura la care poate fi bauta. Beti toata solutia de culoare galbena in decurs de 30 minute.Adulti, inclusiv varstnici:Un plic la interval de 4 ore, daca este necesar. Nu luati mai mult de 4 plicuri (4 doze) intr-un interval de 24 de ore.Nu se administreaza copiilor si adolescentilor cu varsta sub 18 ani.Nu folositi mai mult medicament decat este mentionat pe ambalaj. Daca nu va simtiti mai bine, discutati cu medicul dumneavoastra.Adresati-va imediat unui medic daca ati luat prea mult din acest medicament, chiar daca va simtiti bine. Acest lucru este necesar deoarece o cantitate prea mare de paracetamol poate provoca leziuni grave ale ficatului, intarziate. Mergeti imediat la cel mai apropiat spital. Luati medicamentul si acest prospect cu dumneavoastra.4. Reactii adverse posibileMajoritatea persoanelor nu prezinta reactii adverse cand utilizeaza acest medicament. Cu toate acestea, daca prezentati oricare dintre urmatoarele reactii adverse, sau se intampla orice altceva neobisnuit, opriti imediat administrarea medicamentului si adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului:Reactiile adverse frecvente (afecteaza mai putin de 1 din 10 persoane, dar mai mult de 1 din 100 de persoane) sunt:• dificultati la adormire (insomnie)• diaree, greata (senzatie de rau)• nervozitate, tremuraturi, iritabilitate, neliniste sau excitabilitate• cresterea tensiunii arteriale cu dureri de cap, ameteli, varsaturi (stare de rau) si batai neregulate ale inimii (palpitatii).Reactiile adverse rare (care afecteaza mai putin de 1 din 1000 de persoane, dar mai mult de 1 din 10000 de persoane) sunt:• reactii alergice care pot fi grave, cum sunt eruptii pe piele, descuamare a pielii, mancarime, zone rosii umflate pe piele, uneori cu dificultati la respiratie sau umflare la nivelul gurii, buzelor, limbii, gatului sau fetei. Au fost raportate cazuri foarte rare de reactii grave la nivelul pielii.• probleme cu respiratia; acestea sunt mult mai probabile, daca le-ati mai avut atunci cand ati luat alte analgezice cum sunt acid acetilsalicilic sau ibuprofen.• disconfort gastric, greata, varsaturi, diaree• furnicaturi, senzatie de rece la nivelul pielii• reactii alergice, cum sunt eruptii pe piele, dificultati la respiratie, dureri de stomac sau disconfort• probleme ale ficatului• batai mai rapide sau mai lente ale inimii• tulburari de vedere• probleme sau durere la urinare.Foarte rar pot aparea urmatoarele reactii adverse (care afecteaza mai putin de 1 din 10000 de persoane):• puteti fi mai predispus la sangerari, vanatai si infectii, cu manifestari cum sunt durere in gat si ulceratii, din cauza modificarilor din sangele dumneavoastra.Daca ati avut anterior o reactie alergica (hipersensibilitate) la administrarea de decongestionante, inhibitori ai poftei de mancare si stimulante, puteti fi expusi unui risc crescut de a dezvolta o reactie alergica cand luati acest medicament.Raportarea reactiilor adverseDaca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului. Acestea includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare:Agentia Nationala a Medicamentului si a Dispozitivelor MedicaleStr. Aviator Sanatescu nr. 48, sector 1Bucuresti 011478- ROTel: + 4 0757 117 259Fax: +4 0213 163 497e-mail: adr@anm.roRaportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta acestui medicament.5. Cum se pastreaza Revigrip Hot Lemon MaxNu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie si plic, dupa EXP. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.A nu se pastra la temperaturi peste 25ºC.Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.6. Ce contine Revigrip Hot Lemon Max- Substantele active sunt paracetamol, guaifenesina si clorhidrat de fenilefrina. Fiecare plic contine paracetamol 1000 mg, guaifenesina 200 mg si clorhidrat de fenilefrina 12,2 mg.- Celelalte componente sunt: zaharoza, acid citric anhidru, acid tartric, citrat de sodiu, acesulfam de potasiu, aspartam (E 951), aroma de mentol sub forma de pulbere [care contine mentol natural, maltodextrina din porumb si guma arabica], aroma de lamaie [care contine concentrat de suc de lamaie, ulei esential de lamaie, ulei esential de lime, citral natural, citronelol natural, linalool natural, maltodextrina din porumb, amidon din porumb modificat, dioxid de siliciu, guma arabica (E 414), zaharoza, triacetat de gliceril, alfa-tocoferol si butilhidroxianisol E 320)] si galben de chinolina (E 104).Cum arata Revigrip Hot Lemon Max si continutul ambalajuluiFiecare plic contine 5,2 g pulbere de culoare aproape alba.Acest medicament este disponibil in ambalaje cu 5 sau 10 plicuri.Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.Detinatorul autorizatiei de punere pe piata si fabricantulWrafton Laboratories LimitedBraunton, Devon, EX33 2DLMarea BritanieAcest medicament este autorizat in Statele Membre ale Spatiului Economic European sub urmatoarele denumiri comerciale:
RomaniaRevigrip Hot Lemon Max 1000 mg/200 mg/12,2 mg pulbere pentru solutie orala
MareaBritanieParacetamol/Guaifenesin/Phenylephrine Hydrochloride Wrafton 1000 mg/200 mg/12,2 mg
Acest prospect a fost aprobat in noiembrie 2015.
Caracteristici
Virsta:Adulți
Tip Produs:De Îngrijire Răceală și gripă

Deocamdată nu au fost exprimate opinii în legătură cu acest produs.

Spune-ne opinia ta

(nu va fi publicată)

Stocul produselor afisat pe site poate fi diferit fata de stocul real disponibil datorita unor factori precum: rezervarea produselor in farmacii de catre pacienti, rezervarea produselor in site de catre alti utilizatori etc.
Minifarm face eforturi permanente pentru a păstra corectitudinea informaţiilor din acestă pagină. Uneori acestea pot conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate conţine accesorii neincluse în pachetele standard, unele specificaţii sau preţul, pot fi modificate de catre producător fără preaviz sau pot conţine erori de operare.

Alte produse din categoria Suplimente alimentare

Preț nou 22.00 LEI

Stoc limitat

Preț nou 21.00 LEI

Stoc suficient

Preț nou 35.00 LEI

Stoc suficient

Preț nou 51.00 LEI

În stoc

Preț nou 61.00 LEI

În stoc

Preț nou 47.00 LEI

În stoc

Categorii vizitate recent