Imaginile afișate sunt cu titlu de prezentare și au caracter pur informativ.

Preț 11.00 Lei

Cod produs: W60577

Disponibilitate: În stoc
Verifică disponibilitatea și în farmacii

Producător: Terapia Rambaxy

Prospect Faringo Hot Drink x 8 plicuri
Faringo Hot Drink face parte din grupa medicamentelor numite analgezice-antipiretice.
Faringo Hot Drink este un medicament impotriva racelii si gripei, nas infundat, febra si cefalee, dureri sinusale.

Indicatii:
Tratamentul simptomatic al racelilor comune, rinitelor alergice si vosomotorii, starilor gripale (pentru ameliorarea stranutului, secretiei nazale apoase, inflamatiilor mucoaselor nazala si sinusala, febrei, durerilor de cap si musculare).

Compozitie:
Un plic contine paracetamol 500mg, acid ascorbic 200mg, maleat de clorfeniramina 4mg.
Celelalte componente sunt: zahar, acid citric anhidru, zaharina sodica, aroma de lamaie.

Atentionari:
Nu utilizati Faringo Drink daca:
• sunteti alergic la paracetamol,fenacetina sau alte antiinflamatoare,feniramina sau alte antihistaminice sau la oricare dintre celelalte componente ale Faringo Hot Drink;
• aveti un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenaza;
• suferiti de afectare graa a rinichilor (riscul de efecte nedorite la nivelul rinichilor poate fi crescut in cazul administrarii prelungite de doze mari);
• aveti tulburari uretro-prostatice cu risc de retentie urinara;
• suferiti tulburari uretro-prostatice cu risc de retentie urinara;
• suferiti de glaucom cu unghi inchis ,istoric familial de glaucom cu unghi deschis;
• suferiti de afectare grava a ficatului;
• sunteti in tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidaza (IMAO)non-selectivi;
• suferiti de pietre la rinichi (doze mari-1g acid ascorbic pe zi,timp indelungat)
• aveti intoleranta la unele categorii de zaharuri (contine zahar);
• aveti varsta sub 15 ani;

Mod de administrare:
Adulti si adolescenti peste 15 ani:
Un plic Faringo Hot Drink de 2-3 ori pe zi. Intervalul intre administrari trebuie sa fie de del putin 4 ore.
Daca suferiti de afectare grava a rinichilor, intervalul intre administrari trebuie sa fie de cel putin 8 ore. Continutul unui plic de Faringo Hot Drink se dizolva intr-o cana cu apa fierbinte (aproximativ 200ml). Se obtine o bautura cu aroma de lamaie care se bea fierbinte. Nu dizolvati si nu administrati mai mult de un plic o data.
Pentru tratamentul starilor gripale, este preferabila administrarea acestui medicament cu apa fierbinte, seara, din momentul aparitiei primelor simptome.

Mod de prezentare:
Cutie cu 8 plicuri x 13,1g, sub forma de granule omogene de culoare alb-galbui,cu miros slab caracteristic de lamaie, pentru solutie orala;

Deocamdată nu au fost exprimate opinii în legătură cu acest produs.

Spune-ne opinia ta

(nu va fi publicată)

7 + 5 =
Stocul produselor afisat pe site poate fi diferit fata de stocul real disponibil datorita unor factori precum: rezervarea produselor in farmacii de catre pacienti, rezervarea produselor in site de catre alti utilizatori etc.
Minifarm face eforturi permanente pentru a păstra corectitudinea informaţiilor din acestă pagină. Uneori acestea pot conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate conţine accesorii neincluse în pachetele standard, unele specificaţii sau preţul, pot fi modificate de catre producător fără preaviz sau pot conţine erori de operare.

Alte produse din categoria Tuse si raceala

Categorii vizitate recent