Cosul meu de cumparaturi
Cauta un produs
Adauga in Cos

Theraflu Extra Raceala si Gripa - plicuri x 10

Producător: GLAXOSMITHKLINE CONSUMER

Data expirare: 31 Martie 2023

(0 opinii)
Imaginile afișate sunt cu titlu de prezentare. Produsele pot diferi sub aspectul unor caracteristici (ex. nuante de culoare) de aspectul real al produsului, in functie de lotul in care au fost fabricate.

Theraflu Extra Raceala si Gripa - plicuri x 10

Producător: GLAXOSMITHKLINE CONSUMER

Data expirare: 31 Martie 2023

(0 opinii)

Preț vechi: 34.00 Lei

25.50 LEI
In stoc
Cate iti doresti?
Adauga in Cos
MEDICAMENT OTC Acest produs este un medicament OTC si nu poate fi returnat. Acest produs poate fi achizitionat doar de catre persoane fizice si achitat doar cu cardul, online.
vezi mai multe detalii

Acest medicament se poate elibera fara prescriptie medicala. Cititi cu atentie prospectul si informatiile de pe ambalaj. Daca apar manifestari neplacute adresati-va medicului sau farmacistului. ANMDM - Raporteaza online o reactie adversa
Ultima actualizare: Duminică, 26 Iunie 2022

Afla detalii despre Theraflu Extra Raceala si Gripa - plicuri x 10 din categoria Raceala si gripa

Ce este Theraflu Extra răceală şi gripă şi pentru ce se utilizează

Theraflu Extra răceală şi gripă conţine o combinaţie de trei substanţe active care acţionează asupra simptomelor majore asociate răcelii şi gripei:

  • paracetamolul este un calmant al durerii (analgezic) şi reduce febra (reduce temperatura corpului dumneavoastră atunci când aveţi febră);
  • clorhidratul de fenilefrină este un decongestionant nazal şi un decongestionant al sinusurilor. Ajută la decongestia nazală şi la diminuarea presiunii de la nivelul sinusurilor.
  • maleatul de feniramină este un antialergic. Ajută la oprirea simptomelor de tip alergic.


Theraflu Extra răceală şi gripă acţionează pentru reducerea simptomelor majore asociate răcelii şi gripei, inclusiv:

  • scăderea temporară a febrei şi a frisoanelor,
  • dureri musculare şi articulare, dureri de cap,
  • congestie nazală şi sinusală,
  • strănut şi curgerea nasului.

 

Nu luați Theraflu Extra răceală şi gripă:

  • Dacă sunteţi alergic la paracetamol, fenilefrină și feniramină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6);
  • Dacă aţi luat, pe bază de prescripţie, un inhibitor de monoaminooxidază (IMAO) în ultimele două săptămâni; (IMAO includ anumite medicamente folosite pentru tratarea depresiilor sau a bolii Parkinson). Dacă nu sunteţi sigur că medicamentul care vă este prescris conţine un IMAO, întrebaţi medicul sau farmacistul înainte de a utiliza acest medicament;
  • Dacă suferiți de boli de inimă severe sau tensiune arterială mare (hipertensiune arterială);
  • Dacă suferiți de activitate crescută a glandei tiroide (hipertiroidism);
  • Dacă suferiţi de glaucom (tensiune intraoculară crescută);
  • Dacă suferiţi de feocromocitom (un tip de tumoră a glandelor suprarenale situate în imediata apropiere a rinichilor, care este responsabilă pentru creşterea tensiunii arteriale);
  • Dacă luaţi antidepresive triciclice;
  • Dacă luaţi beta-blocante (medicamente utilizate în tratamentul hipertensiunii arteriale şi a bolilor de inimă);
  • Dacă luaţi alte medicamente simpatomimetice orale, cum ar fi decongestionante nazale, medicamente care reduc pofta de mâncare etc.

Atenționări și precauții
Înainte să utilizaţi Theraflu Extra răceală şi gripă adresaţi-vă medicului  dumneavoastră sau farmacistului dacă:

  • suferiţi de boli hepatice sau renale;
  • suferiți de anemie hemolitică;
  • suferiți de o afecțiune ereditară numită deficiență de glucozo-6-fosfat dehidrogenază;
  • suferiți de deshidratare sau malnutriție cronică;
  • aveți boli de inimă;
  • aveți diabet;
  • suferiți de creșterea în dimensiune a prostatei sau este posibil să aveți retenție urinară;
  • aveți obstrucție la nivelul tractului digestiv;
  • aveți ulcer gastric;
  • aveți epilepsie.


Conţine paracetamol. NU luați împreună cu alte medicamente care conțin paracetamol. Dacă se depășește doza maximă de paracetamol pe zi, pot să apară leziuni severe la nivelul ficatului.

Theraflu Extra răceală şi gripă împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripție medicală, în mod special:
 

  • Inhibitori ai monoaminooxidazei (IMAO), utilizaţi în tratamentul depresiei şi al bolii Parkinson: NU utilizaţi Theraflu Extra răceală şi gripă dacă luaţi sau aţi luat IMAO în ultimele 14 zile;
  • Medicamente antidepresive utilizate în tratarea depresiei, cum ar fi antidepresivele triciclice;
  • Medicamente utilizate în tratarea hipertensiunii arteriale, cum ar fi beta-blocantele;
  • Medicamente utilizate în tratarea insuficienţei cardiace sau ritmului cardiac anormal (digoxin sau alte glicozide cardiace);
  • Medicamente pentru fluidizarea sângelui (anticoagulante), cum ar fi warfarina sau alte cumarine;
  • Medicamente care conţin paracetamol sau decongestionante pentru răceală şi gripă;
  • Medicamente pentru greaţă şi vărsături, cum ar fi metoclopramid sau domperidonă;
  • Medicamente pentru tuberculoză (rifampicină sau isoniazidă), pentru infecţii bacteriene (cloramfenicol);
  • Medicamente utilizate în tratamentul convulsiilor, cum ar fi fenitoina, fenobarbital, carbamazepină şi lamotrigină;
  • Colestiramină utilizată pentru scăderea valorilor colesterolului din sânge;
  • Zidovudină utilizată în tratamentul infecției cu HIV;
  • Probenecid utilizat în tratamentul gutei;
  • Ergotamină şi metisergidă, utilizate pentru migrene;
  • Deprimante ale sistemului nervos central (de exemplu alcool etilic şi tranchilizante), medicamente utilizate în tratamentul depresiei sau al bolii Parkinson, antidepresive triciclice, barbiturice şi narcotice;
  • Medicamente utilizate pentru prevenirea formării cheagurilor de sânge.

Theraflu Extra răceală şi gripă împreună cu alimente şi băuturi
Nu consumaţi alcool în timp ce luaţi Theraflu Extra răceală şi gripă.

Sarcina, alăptarea şi fertilitatea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Nu utilizaţi acest medicament dacă sunteţi gravidă.
Nu utilizaţi acest medicament dacă alăptaţi.
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări, înainte de a lua orice medicament.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Theraflu Extra răceală şi gripă poate determina somnolenţă. Nu conduceţi vehicule, nu folosiţi utilaje și nu desfășurați activități ce necesită atenție deosebită în timp ce utilizaţi acest medicament.

Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

OPRIŢI administrarea acestui medicament şi adresaţi-vă imediat medicului sau farmacistului dumneavoastră dacă aveţi oricare dintre simptomele de mai jos:

  • reacţii alergice, inclusiv respiraţie şuierătoare, dificultăţi în respiraţie, umflarea feţei, umflarea buzelor, limbii sau a gâtului
  • erupţii cutanate (inclusiv urticarie, prurit), înroşirea pielii
  • descuamarea pielii, vezicule, răni, ulcere la nivelul gurii
  • sângerări neaşteptate sau vânătăi (probleme ale sângelui).

Reacţiile adverse menţionate mai sus sunt rare sau foarte rare (pot afecta între 1 şi 10 din 10000 persoane) sau frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile.
De exemplu au fost raportate cazuri foarte rare de reacții adverse la nivelul pielii.

Reacţii adverse frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane)

  • greaţă
  • senzaţia de vomă
  • somnolenţă

Reacţii adverse rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane)

  • nervozitate, insomnie
  • ameţeală, cefalee
  • tahicardie, palpitaţii, hipertensiune arterială
  • constipaţie, diaree, disconfort abdominal
  • uscăciunea gurii
  • senzaţie de disconfort general sau nelinişte (stare de rău)

Rezultatele (sau valorile) testelor funcţiei hepatice pot fi anormale în cazuri rare.

Compozitie:
Substantele active sunt: paracetamol 650 mg, maleat de feniramina 20 mg si clorhidrat de fenilefrina 10 mg. Celelalte componente sunt: zahar, acesulfam de potasiu, galben de chinolina (E104), Sunset yellow FCF (E110), maltodextrina M 100, dioxid de siliciu coloidal hidratat, aroma de lamaie sortul "Natural Lemon WONF Durarome 860.098/TD 10.91", aroma de lamaie sortul "Natural Lemon Durarome 860.202/TD 09.91", acid citric anhidru, citrat de sodiu, fosfat de calciu.
 

Mod de administrare:
Adulti si copii cu varsta peste 12 ani: se dizolva continutul unui plic in aproximativ 200 ml de apa fierbinte. Se obtine o bautura cu aroma de lamaie, care se bea fierbinte. Nu dizolvati si nu administrati mai mult de un plic, o data. Doza poate fi repetata la intervale de 4-6 ore, dupa necesitati, dar nu se vor administra mai mult de 2 plicuri in 24 de ore.
Nu depasiti doza recomandata si nu administrati medicamentul pentru mai mult de 5 zile consecutiv.

tip administrare: cale orala
Forma/textura: pulbere
Aroma: lamaie
Mod prezentare: 10 plicuri

Deocamdată nu au fost exprimate opinii în legătură cu acest produs.

Spune-ne opinia ta

(nu va fi publicată)

Stocul produselor, afisat pe site, poate fi diferit fata de stocul real disponibil datorita unor factori precum: rezervarea produselor in farmacii de catre pacienti, rezervarea produselor in site de catre alti utilizatori etc. Minifarm face eforturi permanente pentru a păstra corectitudinea informaţiilor din acestă pagină. Uneori acestea pot conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate conţine accesorii neincluse în pachetele standard, unele specificaţii sau preţul, pot fi modificate de catre producător fără preaviz sau pot conţine erori de operare.

Descopera oferta Minifarm Online pentru Theraflu Extra Raceala si Gripa - plicuri x 10 in categoria de produse Raceala si gripa

Ce este Theraflu Extra răceală şi gripă şi pentru ce se utilizeazăTheraflu Extra răceală şi gripă conţine o combinaţie de trei substanţe active care acţionează asupra simptomelor majore asociate răcelii şi gripei: paracetamolul este un calmant al durerii (analgezic) şi re