Cosul meu de cumparaturi
Cauta un produs
Adauga in Cos

Parasinus, 20 comprimate, Gsk

Producător: GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALHCARE

Data expirare: 30 Noiembrie 2025

(1 review-uri)
Imaginile afișate sunt cu titlu de prezentare. Produsele pot diferi sub aspectul unor caracteristici (ex. nuante de culoare) de aspectul real al produsului, in functie de lotul in care au fost fabricate.

Parasinus, 20 comprimate, Gsk

Data expirare: 30 Noiembrie 2025

(1 review-uri)
15.00 LEI
In stoc
Cate iti doresti?
Adauga in Cos
MEDICAMENT OTC Acest produs este un medicament OTC si nu poate fi returnat. Acest produs poate fi achizitionat doar de catre persoane fizice si achitat doar cu cardul, online.
vezi mai multe detalii

Acest medicament se poate elibera fara prescriptie medicala. Cititi cu atentie prospectul si informatiile de pe ambalaj. Daca apar manifestari neplacute adresati-va medicului sau farmacistului. ANMDM - Raporteaza online o reactie adversa
Pagină actualizată la data de Vineri, 14 Iunie 2024

Detalii despre Parasinus, 20 comprimate, Gsk din categoria Raceala si gripa

Indicatii:

Indicat in profilaxia si tratamentul rinitelor alergice si vasomotorii si pentru tratamentul simptomatic al racelii comune si gripei (pentru ameliorarea stranutului, rinoreei, congestiei nazale si sinusale, febrei, cefaleei si durerilor musculare).

Contraindicatii:

• daca sunteti alergic (hipersensibil) la paracetamol, fenacetina, la alte antiinflamatoare (risc crescut de reactii alergice) sau la oricare dintre celelalte componente ale ParaSinus
• daca aveti insuficienta hepatocelulara
• daca aveti deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza
• daca aveti insuficienta renala severa (riscul de reactii adverse renale poate fi crescut în cazul administrarii prelungite de doze mari)
• daca aveti tulburari uretro-prostatice cu risc de retentie urinara
• daca aveti glaucom cu unghi închis sau predispozitie la glaucom cu unghi inchis; glaucom cu unghi deschis
• daca aveti hipertensiune arteriala severa
• daca aveti insuficienta coronariana severa
• la copii cu varsta sub 12 ani.

Compozitie:

Substantele active sunt: paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramina 3 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg.
Celelalte componente sunt: amidon pregelatinizat, talc, povidona, acid stearic, stearat de magneziu.

Mod de administrare:

Comprimatele se vor administra cu o jumatate de ora inainte de mese; se recomanda ingestia comprimatelor cu o cantitate suficienta de lichid.
• Adulti: 1-2 comprimate ParaSinus de 3 ori pe zi (nu se vor administra mai mult de 6 comprimate/zi si mai mult de 2 comprimate / priza).
• Copii între 12-15 ani: 2-3 comprimate ParaSinus pe zi (nu se vor administra mai mult de 3 comprimate pe zi si mai mult de 1 comprimat pe priza).
• In caz de insuficienta renala cu clearance-ul creatininei mai mic de 10 ml/min, intervalul între 2 doze trebuie sa fie de cel putin 8 ore.

Precautii:

In caz de alcoolism si afectiuni hepatice, incluzand hepatita virala (creste riscul hepatotoxicitatii) si in caz de insuficienta renala grava (numai in tratamentul de lunga durata cu doze mari, in tratamentul ocazional fiind acceptabil). Este necesara monitorizarea functiilor hepatice in cazul tratamentului de lunga durata si cu doze mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente, in caz de insuficienta renala grava se impune prudenta datorita riscului de acumulare. Clorfeniramina se va administra cu precautie la pacientii cu afectiuni cardiovasculare (mai ales la hipertensivi), presiune intraoculara crescuta, astm bronsic, ulcer gastroduodenal, obstructie pilorica si epilepsie. Este necesara supravegherea atenta a pacientilor cu tulburari de mictiune, indeosebi varstnici cu adenom de prostata, datorita actiunii alfasimpatomimeticelor asupra sfincterului vezical intern.
Cereti sfatul medicului daca va aflati sau daca v-ati aflat în trecut într-una din situatiile de mai sus.

Sarcina:

Nu se recomanda administrarea ParaSinus in timpul sarcinii si alaptarii.

Reactii adverse:

Ca toate medicamentele, ParaSinus poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele. Pot sa apara rar reactii alergice (crize de astm bronsic, dermatita alergica, edem angio-neurotic, febra, eruptii cutanate urticariene si eritematoase, soc anafilactic), afectarea sistemului nervos central SNC (agitatie, ameteli, dureri de cap, confuzie, convulsii, cosmaruri, senzatie de frica, halucinatii, insomnie, iritabilitate, neliniste, nervozitate, parestezii, psihoza, slabiciune, sedare, somnolenta, tremur, vedere încetosata sau alte tulburari de vedere), tulburari cardiovasculare (aritmii, bradi- sau tahicardie, colaps, hipertensiune tranzitorie, hipotensiune ortostatica, lesin, palpitatii), tulburari respiratorii (cresterea vascozitatii secretiilor bronsice, deprimare respiratorie, congestie nazala, senzatie de uscaciune la nivelul gurii, nasului si gatului), tulburari gastro-intestinale (anorexie, constipatie, dureri abdominale, greata, varsaturi), tulburari urogenitale (disurie, retentie de urina, colica renala, insuficienta renala acuta, piurie sterila, ginecomastie, inhibarea ejacularii, scaderea libidoului, impotenta), tulburari hematologice (anemie hemolitica, agranulocitoza, leucopenie, neutropenie, pancitopenie, trombocitopenie), transpiratii, blefarospasm, icter si hipoglicemie.
Daca aveti orice alt simptom care va nelinisteste, informati medicul dumneavoastra sau farmacistul.
Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect, va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Ce contine Parasinus, 20 comprimate, Gsk

Ce contine PARASINUS

- Substantele active sunt: paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramina 3 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg
- Celelalte componente sunt: amidon pregelatinizat, talc, povidona, acid stearic, stearat de magneziu.

Cum se foloseste Parasinus, 20 comprimate, Gsk

CUM SÄ‚ UTILIZAÅ¢I PARASINUS

Comprimatele se vor administra cu cu o jumatate de ora inainte de mese; se recomanda ingestia comprimatelor cu o cantitate suficienta de lichid.
- Adulti: 1-2 comprimate PARASINUS de 3 ori pe zi (nu se vor administra mai mult de 6 comprimate/zi si mai mult de 2 comprimate / priza).
- Copii intre 12-15 ani: 2-3 comprimate PARASINUS pe zi (nu se vor administra mai mult de 3 comprimate pe zi si mai mult de1 comprimat pe priza)
- In caz de insuficienta renala cu clearance-ul creatininei mai mic de 10 ml/min, intervalul intre 2 doze trebuie sa fie de cel putin 8 ore.

Daca luati mai mult decat trebuie din PARASINUS
Simptome:
Administrarea în exces provoaca pierderea poftei de mâncare, greturi, varsaturi, crampe sau dureri stomacale, diaree, hepatomegalie, icter, scurtarea respiratiei, tahipnee, dispnee, cefalee, ameteli, somnolenta sau stimularea SNC cu halucinatii, convulsii, nervozitate, neliniste, tremor, tulburari de somn, slabiciune, stare de rau general, putând evolua pâna la encefalopatie hepatica (cu tulburari mentale, confuzie, agitatie, stupoare), coma, edem cerebral, tulburari de coagulare, sângerari gastro-intestinale, coagulare intravasculara diseminata, hipoglicemie, acidoza metabolica, aritmii cardiace, colaps cardio- vascular, necroza tubulara renala si insuficienta renala acuta.
Tratament:
Consta în: provocarea varsaturii sau lavaj gastric; administrarea de N-acetilcisteina intravenos 150 mg/kg (în 200 ml solutie glucozata izotona) în decurs de 15 minute, apoi 50 mg/kg (în 500 ml) în 4 ore si ulterior 100 mg/kg (în 1000 ml) în urmatoarele 16 ore (deci un total de 300 mg/kg în 20 de ore) sau metionina 2,5 g la intervale de 4 ore, pâna la o doza totala de 10 g; monitorizarea functiei renale si cardiace; efectuarea testelor hepatice; mentinerea echilibrului hidro-electrolitic, oxigenoterapie, corectarea hipoglicemiei si administrarea vitaminei K (daca timpul de protrombina depaseste 1,5) si a plasmei proaspete congelate sau a unui concentrat de factori de coagulare (daca timpul de protrombina depaseste 3); administrarea de diazepam intravenos pentru tratarea delirului si convulsiilor; combaterea hipokaliemiei prin perfuzarea lenta a unei solutii diluate de clorura de potasiu, cu masurarea concentratiilor serice de potasiu; consult psihiatric în caz de ingestie voluntara.

Daca uitati sa luati PARASINUS
Daca uitati sa luati un comprimat de PARASINUS, luati-l imediat ce va aduceti aminte. Totusi, daca se apropie ora pentru doza urmatoare nu mai luati doza uitata si asteptati momentul pentru urmatoarea doza. Nu dublati dozele pentru a compensa dozele uitate.

Daca incetati sa luati PARASINUS

Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest produs, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Produsul este descris gresit?
Cristina Georgeta client Minifarm Online deține produsul

Aveti cel mai bun pret la acest produs! La asa oferta nu poti rezista!


Pro: Este un medicament pentru raceala foarte bun
Contra: Nu exista

Spune-ne opinia ta

(nu va fi publicată)

Tip administrare: cale orala
Forma/textura: comprimate
Mod prezentare: 20 comprimate
Stocul produselor, afisat pe site, poate fi diferit fata de stocul real disponibil datorita unor factori precum: rezervarea produselor in farmacii de catre pacienti, rezervarea produselor in site de catre alti utilizatori etc. Minifarm face eforturi permanente pentru a păstra corectitudinea informaţiilor din acestă pagină. Uneori acestea pot conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate conţine accesorii neincluse în pachetele standard, unele specificaţii sau preţul, pot fi modificate de catre producător fără preaviz sau pot conţine erori de operare.

Descopera oferta Minifarm Online Online pentru Parasinus, 20 comprimate, Gsk in categoria de produse Raceala si gripa

Indicatii: Indicat in profilaxia si tratamentul rinitelor alergice si vasomotorii si pentru tratamentul simptomatic al racelii comune si gripei (pentru ameliorarea stranutului, rinoreei, congestiei nazale si sinusale, febrei, cefaleei si durerilor musculare). Contraindicatii: • daca sunteti ale