Cosul meu de cumparaturi
Cauta un produs
Adauga in Cos

Biofen Extra 400mg/325mg -comprimate filmate x 10 - Biofarm

Producător: BIOFARM

Data expirare: 01 Martie 2024

(0 review-uri)
Imaginile afișate sunt cu titlu de prezentare. Produsele pot diferi sub aspectul unor caracteristici (ex. nuante de culoare) de aspectul real al produsului, in functie de lotul in care au fost fabricate.

Biofen Extra 400mg/325mg -comprimate filmate x 10 - Biofarm

Producător: BIOFARM

Data expirare: 01 Martie 2024

(0 review-uri)
23.00 LEI
In stoc
Cate iti doresti?
Adauga in Cos
MEDICAMENT OTC Acest produs este un medicament OTC si nu poate fi returnat. Acest produs poate fi achizitionat doar de catre persoane fizice si achitat doar cu cardul, online.
vezi mai multe detalii

Acest medicament se poate elibera fara prescriptie medicala. Cititi cu atentie prospectul si informatiile de pe ambalaj. Daca apar manifestari neplacute adresati-va medicului sau farmacistului. ANMDM - Raporteaza online o reactie adversa
Pagină actualizată la data de Sâmbătă, 10 Decembrie 2022

Detalii despre Biofen Extra 400mg/325mg -comprimate filmate x 10 - Biofarm din categoria Produse pentru reumatism

Biofen Extra 400 mg/325mg contine paracetamol si ibuprofen. Paracetamol actioneaza prin oprirea semnalelor de durere de a ajunge la nivelul creierului. De asemenea, actioneaza pentru a reduce febra.

Ibuprofen apartine unui grup de medicamente numite medicamente anti-inflamatoare nesteroidiene (sau AINS). Amelioreaza durerea si reduce inflamatia (umflarea, roseata sau durerea). Biofen Extra 400 mg/325mg este utilizat pentru ameliorarea temporara a durerii asociate cu: durere de cap, dureri menstruale, migrena, durere de spate, durere dentara, durere musculara, raceala si simptome de gripa, durere in gat, febra.

Ce contine Biofen Extra 400mg/325mg -comprimate filmate x 10 - Biofarm

- Substantele active sunt ibuprofen si paracetamol. Fiecare comprimat filmat contine 400mg ibuprofen si 325mg paracetamol.

- Celelalte componente sunt: nucleu-amidon de porumb, Povidona K 30, celuloza microcristalina pH 101, dioxid de siliciu coloidal anhidru, talc, stearat de magneziu, amidon glicolat de sodiu (tip A); film-AquaPolish D white 011.14 (hipromeloza, lactoza monohidrat, talc, glicerol, dioxid de titan (E 171)).

Cum se foloseste Biofen Extra 400mg/325mg -comprimate filmate x 10 - Biofarm

Mod de administrare:

- Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur. Biofen Extra 400 mg/325mg este destinat administrarii orale si pentru o perioada scurta de timp. Se recomanda utilizarea celei mai mici doze eficace pentru cea mai scurta perioada necesara controlarii simptomelor. Pacientii trebuie sa se adreseze medicului daca simptomele nu se amelioreaza sau se inrautatesc mai mult de 3 zile.

- Adulti: Doza recomandata este de 1 comprimat filmat de 1-3 ori pe zi, administrat la intervale de minimum 6 ore. Doza maxima de Biofen Extra 400 mg/325mg este de 3 comprimate filmate (1200 mg ibuprofen, 975mg paracetamol) in 24 ore. Comprimatele filmate se inghit intregi, cu un pahar cu apa, preferabil dupa masa.

- Copii si adolescenti: Nu este indicat copiilor si adolescentilor sub 18 ani.

- Varstnici: Nu este necesara ajustarea dozelor, cu exceptia cazului in care este prezenta insuficienta renala, insuficienta hepatica sau au antecedente de hemoragii gastrointestinale dupa administrarea de antiinflamatorii nonsteroidiene; in acest caz, dozele trebuie individualizate.

Avertizari:

- Nu utilizati Biofen Extra 400 mg/325mg: daca sunteti alergic la substantele active sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament, daca prezentati sau ati prezentat sangerari la nivelul rectului (portiunea terminala a intestinului), aveti scaune de culoare neagra si de consistenta lipicioasa sau diaree cu sange, daca aveti un ulcer peptic (de exemplu ulcer gastric sau duodenal), prezentati o istorie recenta a unui astfel de episod, sau daca ati avut ulcer peptic inainte, cu alte medicamente care contin paracetamol sau ibuprofen, daca obisnuiti sa consumati regulat cantitati mari de alcool etilic, daca aveti insuficienta cardiaca severa, insuficienta hepatica sau insuficienta renala, daca aveti sangerari cerebrovasculare sau alte sangerari active, daca aveti tulburari ale formarii sangelui, daca aveti astm bronsic, urticarie sau reactii de tip alergic dupa administrarea de acid acetilsalicilic sau alte AINS, in ultimele trei luni de sarcina.

- Copii si adolescenti: Acest medicament nu este recomandat copiilor sub 18 ani.

- Utilizarea Biofen Extra 400 mg/325mg cu alimente si bauturi: Pentru a reduce probabilitatea de aparitie a efectelor adverse luati Biofen Extra 400 mg/325mg dupa masa.

- Sarcina, alaptarea si fertilitatea: Nu utilizati acest medicament in timpul ultimilor trei luni de sarcina. Aveti grija deosebita daca sunteti in primele 6 luni de sarcina. Acest medicament poate afecta fertilitatea feminina si nu este recomandat femeilor care intentioneaza sa ramana gravide.

- Biofen Extra 400 mg/325mg contine lactoza monohidrat, daca ati fost informat de catre medicul dumneavoastra ca manifestati o forma de intoleranta fata de anumite zaharuri, adresati-va medicului dumneavoastra inainte de a utiliza acest medicament.

Produsul este descris gresit?

Deocamdată nu au fost exprimate review-uri pentru acest produs.

Spune-ne opinia ta

(nu va fi publicată)

Tip administrare: cale orala
Forma/textura: comprimate filmate
Mod prezentare: 10 comprimate filmate
Stocul produselor, afisat pe site, poate fi diferit fata de stocul real disponibil datorita unor factori precum: rezervarea produselor in farmacii de catre pacienti, rezervarea produselor in site de catre alti utilizatori etc. Minifarm face eforturi permanente pentru a păstra corectitudinea informaţiilor din acestă pagină. Uneori acestea pot conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate conţine accesorii neincluse în pachetele standard, unele specificaţii sau preţul, pot fi modificate de catre producător fără preaviz sau pot conţine erori de operare.

Descopera oferta Minifarm Online pentru Biofen Extra 400mg/325mg -comprimate filmate x 10 - Biofarm in categoria de produse Produse pentru reumatism

Biofen Extra 400 mg/325mg contine paracetamol si ibuprofen. Paracetamol actioneaza prin oprirea semnalelor de durere de a ajunge la nivelul creierului. De asemenea, actioneaza pentru a reduce febra.Ibuprofen apartine unui grup de medicamente numite medicamente anti-inflamatoare nesteroidiene (sa