Cosul meu de cumparaturi
Cauta un produs
Adauga in Cos

Bioflu Plus, 16 capsule moi, Biofarm

Producător: BIOFARM

Data expirare: 01 Mai 2025

(0 review-uri)
Imaginile afișate sunt cu titlu de prezentare. Produsele pot diferi sub aspectul unor caracteristici (ex. nuante de culoare) de aspectul real al produsului, in functie de lotul in care au fost fabricate.

Bioflu Plus, 16 capsule moi, Biofarm

Data expirare: 01 Mai 2025

(0 review-uri)
19.00 LEI
In stoc
Cate iti doresti?
Adauga in Cos
MEDICAMENT OTC Acest produs este un medicament OTC si nu poate fi returnat. Acest produs poate fi achizitionat doar de catre persoane fizice si achitat doar cu cardul, online.
vezi mai multe detalii

Acest medicament se poate elibera fara prescriptie medicala. Cititi cu atentie prospectul si informatiile de pe ambalaj. Daca apar manifestari neplacute adresati-va medicului sau farmacistului. ANMDM - Raporteaza online o reactie adversa
Pagină actualizată la data de Vineri, 1 Martie 2024

Detalii despre Bioflu Plus, 16 capsule moi, Biofarm din categoria Raceala si gripa

Bioflu® PLUS

Combate simptomele de gripa si raceala din timpul noptii, la adolescenti si adulti!

INDICAÈšII:

Tratamentul simptomatic al congestiei nazale, tusei neproductive si febrei asociate afectiunilor tractului respirator (sinuzite, rinite, faringite, bronsite). Tratament simptomatic în raceala si gripa.

Ce contine Bioflu Plus, 16 capsule moi, Biofarm

Substantele active sunt paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrina, bromhidrat de dextrometorfan sub forma de bromhidrat de dextrometorfan anhidru si maleat de clorfeniramina. O capsula moale contine paracetamol 250,00 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 30,00 mg, bromhidrat de dextrometorfan 10,51 mg corespunzator la bromhidrat de dextrometorfan anhidru 10,00 mg si maleat de clorfeniramina 2,00 mg.
- Celelalte componente sunt: continutul capsulei-povidona K 25, propilenglicol, apa purificata, polietilenglicol 400 si capsula-gelatina, glicerol, sorbitol lichid partial deshidratat, p-hidroxibenzoat de metil, albastru brevetat V (E 131), apa purificata.

Cum se foloseste Bioflu Plus, 16 capsule moi, Biofarm

Adulti si adolescenti: doza uzuala este de o capsula moale Bioflu Plus seara, inainte de culcare.

Se recomanda utilizarea in asociere cu Bioflu, capsule moi, acesta din urma fiind administrat pentru ameliorarea simptomatologiei diurne.
Nu se administreaza copiilor cu varsta mai mica de 12 ani.
Durata tratamentului trebuie sa fie scurta (maxim 5 zile).

Produsul este descris gresit?

Deocamdată nu au fost exprimate review-uri pentru acest produs.

Spune-ne opinia ta

(nu va fi publicată)

Tip administrare: cale orala
Forma/textura: capsule moi
Mod prezentare: 16 capsule moi
Prospect Bioflu Plus, 16 capsule moi, Biofarm


Indicatii:
Bioflu Plus se utilizeaza pentru:Tratamentul simptomatic al congestiei nazale, tusei neproductive si febrei asociate bolilor tractului respirator (de exemplu, sinuzite, rinite, faringite, bronsite).Tratament simptomatic in raceala si gripa. 
Contraindicatii:Nu utilizati Bioflu Plus:-daca sunteti alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrina, bromhidrat de dextrometorfan, maleat de clorfenamina sau alte antihistaminice sau la oricare dintre celelalte componente ale Bioflu Plus. 
Precautii:Inainte sa utilizati Bioflu Plus, adresati-va medicului dumneavoastra, farmacistului sau asistentului medical.

Sarcina, alaptarea si fertilitatea:
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionti sa ramâneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.Datorita posibilei relatii dintre aparitia de malformatii fetale si expunerea la pseudoefedrina in primul trimestru de sarcina pe de o parte, iar pe de alta a faptului ca in timpul ultimelor trei luni de sarcina, toti inhibitorii sintezei prostaglandinelor pot expune fatul la toxicitate cardiopulmonara (hipertensiune pulmonara cu inchiderea canalului arterial) si renala sau pot sa inhibe contractiile uterului medicamentul nu trebuie administrat in timpul sarcinii.Pseudoefedrina se excreta in laptele matern in cantitate mare, putând determina reactii adverse cardio-vasculare si neurologice la sugar. De asemenea, dextrometorfanul se excreta prin laptele matern. Au fost descrise câteva cazuri de hipotonie musculara si de apnee la sugari, dupa administrarea la mame a altor antitusive centrale in doze mai mari decât cele terapeutice. Clorfenamina se excreta in cantitati mici in laptele matern si nu este recomandata administrarea la mamele care alapteaza datorita faptului ca poate determina reactii adverse la sugari (agitatie sau iritabilitate). De aceea, ca masura de precautie, nu se recomanda administrarea medicamentului la femeile care alapteaza.  

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor:
Bioflu Plus, capsule moi are influenta majora asupra capacitatii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Conducatorii de vehicule si cei care folosesc utilaje trebuie avertizati asupra riscului de somnolenta si ameteli legat de utilizarea medicamentului.  
Mod de administrare:
Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Adulti si adolescenti: doza uzuala este de o capsula moale Bioflu Plus seara, inainte de culcare. Se recomanda utilizarea in asociere cu Bioflu Plus, capsule moi, acesta din urma fiind administrat pentru ameliorarea simptomatologiei diurne. Durata tratamentului trebuie sa fie scurta (maxim 5 zile). Nu se administreaza copiilor cu vârsta mai mica de 12 ani.
Daca sunt utilizate in acelasi timp si alte medicamente care contin paracetamol, asigurati-va ca nu veti depasi doza zilnica maxima de paracetamol recomandata. 
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acestmedicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Compozitie:
- Substantele active sunt paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrina, bromhidrat de dextrometorfan sub forma debromhidrat de dextrometorfan anhidru si maleat de clorfenamina. O capsula moale contine paracetamol 250,00 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 30,00 mg, bromhidrat de dextrometorfan 10,51 mg corespunzator labromhidrat de dextrometorfan anhidru 10,00 mg si maleat de clorfenamina 2,00 mg.- Celelalte componente sunt: continutul capsulei-povidona K 25, propilenglicol, apa purificata, polietilenglicol 400 si capsula-gelatina, glicerol, sorbitol lichid partial deshidratat, p-hidroxibenzoat de metil, albastru brevetat V (E 131), apa purificata. 

Prezentare:
16 capsule moi 
Stocul produselor, afisat pe site, poate fi diferit fata de stocul real disponibil datorita unor factori precum: rezervarea produselor in farmacii de catre pacienti, rezervarea produselor in site de catre alti utilizatori etc. Minifarm face eforturi permanente pentru a păstra corectitudinea informaţiilor din acestă pagină. Uneori acestea pot conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate conţine accesorii neincluse în pachetele standard, unele specificaţii sau preţul, pot fi modificate de catre producător fără preaviz sau pot conţine erori de operare.

Descopera oferta Minifarm Online pentru Bioflu Plus, 16 capsule moi, Biofarm in categoria de produse Raceala si gripa

Bioflu® PLUS Combate simptomele de gripa si raceala din timpul noptii, la adolescenti si adulti! INDICAÈšII: Tratamentul simptomatic al congestiei nazale, tusei neproductive si febrei asociate afectiunilor tractului respirator (sinuzite, rinite, faringite, bronsite). Tratament simptomatic &ic