Cosul meu de cumparaturi
Cauta un produs

Coldrex Junior, 250 mg/100 mg/5 mg, 16 comprimate filmate, Perrigo

Producător: OMEGA PHARMA SA

(0 review-uri)
Imaginile afișate sunt cu titlu de prezentare. Produsele pot diferi sub aspectul unor caracteristici (ex. nuante de culoare) de aspectul real al produsului, in functie de lotul in care au fost fabricate.

Coldrex Junior, 250 mg/100 mg/5 mg, 16 comprimate filmate, Perrigo

(0 review-uri)
22.00 LEI
Stoc epuizat

OFERTA: Cumpara de minimum 55 de Lei produse din portofoliul Perrigo si ai transportul gratuit!

MEDICAMENT OTC Acest produs este un medicament OTC si nu poate fi returnat. Acest produs poate fi achizitionat doar de catre persoane fizice si achitat doar cu cardul, online.
vezi mai multe detalii

Acest medicament se poate elibera fara prescriptie medicala. Cititi cu atentie prospectul si informatiile de pe ambalaj. Daca apar manifestari neplacute adresati-va medicului sau farmacistului. ANMDM - Raporteaza online o reactie adversa
Pagină actualizată la data de Vineri, 1 Martie 2024

Detalii despre Coldrex Junior, 250 mg/100 mg/5 mg, 16 comprimate filmate, Perrigo din categoria Raceala si gripa

Actiune:
Paracetamolul este un analgezic (amelioreaza durerea) si un antipiretic (reduce temperatura corporala in conditii de febra). Guaifenezina este un expectorant care fluidifica secretiile respiratorii si amelioreaza tusea productiva. Clorhidratul de fenilefrina este un decongestiv simptomatic al mucoasei nazale care va ajuta sa respirati mai usor.

Important:
Nu uitati: Coldrex Junior comprimate filmate contine paracetamol. Nu se va administra concomitent cu alte medicamente care contin paracetamol.
Coldrex Junior comprimate filmate contine un decongestiv nazal. Nu se va administra concomitent cu alte medicamente pentru ameliorarea simptomatologiei din raceala, gripa sau congestiei nazale.
 
Contraindicatii:
Nu se va administra Coldrex Junior comprimate filmate daca:
Sunteti alergic la paracetamol, guaifenezina sau clorhidrat de fenilefrina sau la oricare dintre excipientii medicamentului.
Sunteti in tratament pentru depresie (inclusiv inhibitori de monoaminooxidaza, cunoscuti, de asemenea, ca IMAO).

Solicitati consult medical sau sfatul farmacistului inainte de a lua acest medicament daca:
Aveti afectiuni renale sau hepatice, hipertiroidism, diabet zaharat sau sunteti in ingrijire medicala pentruhipertensiune arteriala sau boala cardiaca (inclusiv cu betablocante si anticoagulante, de exemplu warfarina) va aflati sub supraveghere medicala sau sunteti in tratament cu medicamente care se elibereaza pe baza de prescriptie medical
 
Daca sunteti insarcinata sau alaptati:
Ca pentru orice alt medicament, solicitati sfatul medicului inainte de a lua Coldrex Junior daca sunteti insarcinata sau alaptati. Utilizati acest medicament in aceasta perioada numai daca medicul dumneavoastra considera ca este adecvat si necesar.

Ce contine Coldrex Junior, 250 mg/100 mg/5 mg, 16 comprimate filmate, Perrigo

Compozitie:

Fiecare comprimat filmat contine paracetamol 250 mg, guaifenezina 100 mg, clorhidrat de fenilefrina 5 mg
Cum se foloseste Coldrex Junior, 250 mg/100 mg/5 mg, 16 comprimate filmate, Perrigo

Administrare:

Adulti (inclusiv vârstnici) si adolescenti cu vârsta de 12 ani si peste:

Doza recomandata este de 2 comprimate filmate Coldrex Junior. Doza se poate repeta la 4 ore, daca este necesar. Doza maxima este de 8 comprimate filmate Coldrex Junior (2000 mg paracetamol, 800 mg guaifenezina, 40 mg clorhidrat de fenilefrina) în 24 de ore.

Nu se continua tratamentul mai mult de 7 zile, fara recomandarea medicului.

Copii între 6 si 12 ani:

Doza recomandata este de 1 comprimat filmat Coldrex Junior. Doza se poate repeta la 4 ore, daca este necesar. Doza maxima este de 4 comprimate filmate Coldrex Junior (1000 mg paracetamol, 400 mg guaifenezina, 20 mg clorhidrat de fenilefrina) în 24 de ore.

Nu se continua tratamentul mai mult de 3 zile, fara recomandarea medicului.

Copii cu vârsta sub 6 ani

Coldrex Junior nu se administreaza copiilor cu vârsta sub 6 ani.

Dozele recomandate nu trebuie depasite. Intervalul minim între administrari este de 4 ore.

Produsul este descris gresit?

Deocamdată nu au fost exprimate review-uri pentru acest produs.

Spune-ne opinia ta

(nu va fi publicată)

Tip administrare: cale orala
Forma/textura: comprimate filmate
Mod prezentare: 16 comprimate filmate
Prospect Coldrex Junior, 250 mg/100 mg/5 mg, 16 comprimate filmate, Perrigo


Indicatii:
Coldrex Junior este indicat pentru tratamentul simptomatic al durerilor usoare spre moderate din raceala si gripa (de exemplu dureri de cap, dureri in gât), al febrei, congestiei mucoasei nazale, hipersecretiei nazale si tusei productive, la adulti si copii cu vârsta peste 6 ani.Contine trei substante active:- paracetamol, care amelioreaza durerea si va scade temperatura atunci când aveti febra;- guaifenezina, un expectorant care fluidifica secretiile respiratorii si amelioreaza tusea productiva;- clorhidrat de fenilefrina, un decongestionant, care va desfunda nasul si sinusurile, ajutându-va sa respirati mai usor. 
Contraindicatii:Nu luati Coldrex Junior:- daca sunteti alergic la paracetamol, guaifenezina, clorhidrat de fenilefrina sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament;

Precautii:
Inainte sa luati Coldrex Junior, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Sarcina, alaptarea si fertilitatea:
Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramâneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.Coldrex Junior nu trebuie utilizat in timpul sarcinii sau alaptarii, cu exceptia cazurilor in care medicul considera acest lucru adecvat si strict necesar. 

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor:
Acest medicament determina ameteala. Daca sunteti afectati de ameteala in timpul tratamentului, nu conduceti vehicule si nu folositi utilaje. 

Mod de administrare:
Utilizati intotdeauna Defebryl 500 mg comprimate exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra. Trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Adulti si adolescenti peste 12 ani :Doza recomandata este de 2 comprimate filmate Coldrex Junior comprimate filmate. Doza se poate repeta la 4 ore, daca este necesar. Doza maxima este de 8 comprimate filmate Coldrex Junior pe zi.
Copii intre 6 si 12 ani:Doza recomandata este de 1 comprimat filmat Coldrex Junior comprimate filmate. Doza se poate repeta la 4 ore, daca este necesar. Doza maxima este de 4 comprimate filmate Coldrex Junior comprimate filmate pe zi.Dozele recomandate nu trebuie depasite.
Nu se administreaza copiilor sub 6 ani.Daca simptomele persista mai mult de 3 zile, adresati-va medicului dumneavoastra.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Compozitie:
- Substantele active sunt: paracetamol, guaifenezina si clorhidrat de fenilefrina. Fiecare comprimat contine paracetamol 250 mg, guaifenezina 100 mg si clorhidrat de fenilefrina 5 mg.- Celelalte componente sunt: nucleu - povidona K30, celuloza microcristalina, acid stearic; film: - hipromeloza, macrogol 3350. 

Prezentare:
16 comprimate filmate
Stocul produselor, afisat pe site, poate fi diferit fata de stocul real disponibil datorita unor factori precum: rezervarea produselor in farmacii de catre pacienti, rezervarea produselor in site de catre alti utilizatori etc. Minifarm face eforturi permanente pentru a păstra corectitudinea informaţiilor din acestă pagină. Uneori acestea pot conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate conţine accesorii neincluse în pachetele standard, unele specificaţii sau preţul, pot fi modificate de catre producător fără preaviz sau pot conţine erori de operare.

Descopera oferta Minifarm Online pentru Coldrex Junior, 250 mg/100 mg/5 mg, 16 comprimate filmate, Perrigo in categoria de produse Raceala si gripa

Actiune: Paracetamolul este un analgezic (amelioreaza durerea) si un antipiretic (reduce temperatura corporala in conditii de febra). Guaifenezina este un expectorant care fluidifica secretiile respiratorii si amelioreaza tusea productiva. Clorhidratul de fenilefrina este un decongestiv simptomatic