Cumpără cel puțin un produs Seboradin și intri automat în CONCURS! Marele premiu: ondulator DYSON.

Află mai multe >
Cosul meu de cumparaturi
Cauta un produs
Adauga in Cos

Paracetamol, 500 mg, 20 comprimate, Terapia

Producător: Terapia Rambaxy

Data expirare: 31 Decembrie 2025

(0 review-uri)
Imaginile afișate sunt cu titlu de prezentare. Produsele pot diferi sub aspectul unor caracteristici (ex. nuante de culoare) de aspectul real al produsului, in functie de lotul in care au fost fabricate.

Paracetamol, 500 mg, 20 comprimate, Terapia

Data expirare: 31 Decembrie 2025

(0 review-uri)
2.00 LEI
In stoc
Cate iti doresti?
Adauga in Cos
MEDICAMENT OTC Acest produs este un medicament OTC si nu poate fi returnat. Acest produs poate fi achizitionat doar de catre persoane fizice si achitat doar cu cardul, online.
vezi mai multe detalii

Acest medicament se poate elibera fara prescriptie medicala. Cititi cu atentie prospectul si informatiile de pe ambalaj. Daca apar manifestari neplacute adresati-va medicului sau farmacistului. ANMDM - Raporteaza online o reactie adversa
Pagină actualizată la data de Miercuri, 7 Iunie 2023

Detalii despre Paracetamol, 500 mg, 20 comprimate, Terapia din categoria Dureri osteo-musculare

Ce este Paracetamol Terapia si pentru ce se utilizeaza

Paracetamol Terapia este analgezic (actioneaza impotriva durerii) si antipiretic (ajuta la scaderea temperaturii corpului in caz de febra).

Paracetamol Terapia este indicat in tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate usoara pana la moderata, cu diferite localizari: dureri de cap, migrene, dureri ale articulatiilor, dureri de spate, dureri de dinti (inclusiv cele aparute dupa proceduri stomatologice-extractii dentare), dureri in gat, durere postvaccinala si dureri menstruale.

De asemenea, ajuta la scaderea temperaturii corpului in caz de febra.

Daca dupa 3 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

Inainte sa utilizati Paracetamol Terapia

Nu utilizați Paracetamol Terapia:

- dacă sunteți alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6).

- dacă suferiți de o boală activă sau de o afectare gravă a ficatului; 

- la copii cu vârsta sub 12 ani.

Aveți grijă deosebită când utilizați Paracetamol Terapia

Înainte să utilizați Paracetamol Terapia, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:

- dacă suferiți de boli ale rinichilor sau ale ficatului; 

- dacă aveți afecțiuni preexistente ale ficatului este necesară monitorizarea funcțiilor ficatului în cazul tratamentului de lungă durată și cu doze mari; 

- dacă aveți sindromul Gilbert (icter ușor) 

- dacă consumați în mod obișnuit cantități mari de alcool etilic; 

- dacă sunteți deshidratat sau aveți tulburări de nutriție, de exemplu cauzate de anorexie sau de nutriție deficitară; 

- dacă aveți deficit de glucoză-6-fosfatdihidrogenază (deficit enzimatic); 

- dacă aveți anemie hemolitică (distrugere anormală a celulelor roșii din sânge);

- dacă aveți astm bronșic și hipersensibilitate la acid acetilsalicilic; 

- dacă aveți febră, chiar după un tratament cu paracetamol; 

- dacă folosiți în mod frecvent medicamente care ameliorează durerea, în special în asociere cu alte medicamente ce reduc durerea, deoarece acest lucru poate determina afectarea rinichilor cu risc de insuficiență renală; 

- dacă luați deja alte medicamente pentru tratamentul durerilor care conțin paracetamol nu utilizați Paracetamol Terapia înainte de a discuta cu medicul dumneavoastră sau farmacistul.

Nu consumați băuturi alcoolice pe parcursul tratamentului cu paracetamol.

Dacă febra mare sau semnele de infecție persistă mai mult de 3 zile sau dacă durerea persistă mai mult de 5 zile, adresați-vă medicului dumneavoastră.

Utilizarea Paracetamol Terapia cu alimente și băuturi

Se recomandă utilizarea medicamentului cu o cantitate suficientă de lichid (aproximativ 200 ml la 

adult dacă este posibil). 

Se va evita consumul de băuturi alcoolice în cursul tratamentului.

Sarcina și alăptarea 

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

La doze terapeutice, pe termen scurt, medicamentul poate fi administrat în cursul sarcinii, însă

administrarea se va face numai după evaluarea beneficiului terapeutic al mamei în raport cu riscul potențial la făt. 

Paracetamolul traversează placenta și se excretă în laptele matern. Se recomandă prudență în administrarea paracetamolului în perioada de alăptare.

Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor

Paracetamolul nu are nicio influență asupra capacității de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

 

Ce contine Paracetamol, 500 mg, 20 comprimate, Terapia

Ce conține Paracetamol Terapia

- Substanța activă este paracetamolul. Fiecare comprimat conține paracetamol 500 mg.

- Celălalte componente sunt amidon de porumb, povidon? K30, talc, dioxid de siliciu coloidal anhidru, stearat de magneziu.

Cum se foloseste Paracetamol, 500 mg, 20 comprimate, Terapia

Administrare:

Această formă farmaceutică este indicată pentru utilizare numai la adulți și adolescenți cu vârsta de 12 ani și peste. 

Copii și adolescenți: 

- Copii cu vârsta sub 12 ani: nu administrați acest medicament la copii cu vârsta sub 12 ani. 

- Adolescenți cu vârsta cuprinsă între 12 și 15 ani și greutatea cuprinsă între 41 și 50 kg: doza recomandată este de un comprimat administrat o dată, doză care se poate repeta, dacă este necesar, la interval de 4-6 ore, fără a depăși 4 comprimate pe zi. 

- Adolescenți cu vârsta cuprinsă între 16 și 18 ani și greutatea peste 50 kg: se recomandă aceleați doze ca și la adulți. 

Adulți: 

Doza uzuală este de unu sau două comprimate de 500 mg, care se repetă la interval 4-6 ore, până la maxim 6 comprimate (3000 mg) în 24 de ore. 

Doza maximă zilnică recomandată: 

- Doza maximă zilnică de paracetamol nu trebuie să depășească 3 g. 

- Doza unică (administrată o dată) maximă este de 1 g (2 comprimate) 

Dacă durerea persistă mai mult de 5 zile sau febra durează mai mult de 3 zile, manifestările se înrăutățesc sau apar alte simptome, trebuie să întrerupeți tratamentul și să vă adresați unui medic. 

Dacă manifestările persistă sau se înrăutățesc, trebuie să solicitați consult medical. 

Nu depășiți dozele recomandate. 

Produsul este descris gresit?

Deocamdată nu au fost exprimate review-uri pentru acest produs.

Spune-ne opinia ta

(nu va fi publicată)

Tip administrare: cale orala
Forma/textura: comprimate
Mod prezentare: 20 comprimate
Prospect Paracetamol, 500 mg, 20 comprimate, Terapia


Indicatii:
Paracetamol Terapia este indicat în tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară până la moderată, cu diferite localizări: dureri de cap, dureri de dinţi, dureri ale muşchilor sau articulaţiilor, dureri menstruale şi tratamentul simptomatic al febrei.Acest medicament este recomandat numai adulţilor şi adolescenţilor cu vârsta de 12 ani şi peste.
Paracetamol Terapia conţine paracetamol, un derivat de para-aminofenol cu efect analgezic (ameliorează durerea) şi antipiretic (ajută la scăderea temperaturii corpului în caz de febră).
Contraindicații:Nu utilizați Paracetamol Terapia:- dacă sunteţi alergic la paracetamol sau clorhidrat de propacetamol (precursor al paracetamolului) sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament;

Precautii:
Înainte să utilizaţi Paracetamol Terapia, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.Dacă este necesar, Paracetamol Terapia poate fi utilizat în timpul sarcinii. Trebuie să utilizați cea mai mică doză posibilă care ajută la reducerea durerii și/sau febrei și cât mai scurt timp posibil.Adresați-vă medicului sau moașei dumneavoastră în cazul în care durerea și/sau febra nu scade sau dacă aveți nevoie să luați mai des medicamentul.La doze terapeutice, pe termen scurt, medicamentul poate fi administrat în cursul sarcinii, însă administrarea se va face cu recomandare numai după evaluarea beneficiului terapeutic al mamei în raport cu riscul potenţial la făt.Paracetamolul traversează placenta şi se excretă în laptele matern. Se recomandă prudenţă în administrarea paracetamolului în perioada de alăptare. 
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
Paracetamolul nu are nicio influenţă asupra capacităţii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Mod de administrare:
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Această formă farmaceutică este indicată pentru utilizare numai la adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste.
Adulţi:Doza zilnică uzuală recomandată la adulţi este de 1 până la 2 comprimate de 500 mg, doză care se repetă dacă este necesar după 4-6 ore, fără a se depăşi 4 g paracetamol pe zi (adică 8 comprimate).Doza maximă zilnică recomandată:- Doza maximă zilnică de paracetamol nu trebuie să depăşească 4 g.- Doza unică (administrată o dată) maximă este de 1 g (2 comprimate).
Copii şi adolescenţi:- Copii cu vârsta sub 12 ani: nu administraţi acest medicament la copii cu vârsta sub 12 ani.- Adolescenţi cu vârsta cuprinsă între 12 şi 15 ani şi greutatea cuprinsă între 41 şi 50 kg: doza recomandată este de un comprimat administrat o dată, doză care se poate repeta, dacă este necesar, la interval de 4-6 ore, fără a depăşi 6 comprimate pe zi.- Adolescenţi cu vârsta cuprinsă între 16 şi 18 ani şi greutatea peste 50 kg: se recomandă aceleaşi doze ca şi la adulţi. 
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compozitie:
- Substanța activă este paracetamolul. Fiecare comprimat conține paracetamol 500 mg.- Celelalte componente sunt: amidon de porumb, amidon pregelatinizat, povidonă, amidon carboximetilsodic, acid stearic.

Prezentare:
20 comprimate
Stocul produselor, afisat pe site, poate fi diferit fata de stocul real disponibil datorita unor factori precum: rezervarea produselor in farmacii de catre pacienti, rezervarea produselor in site de catre alti utilizatori etc. Minifarm face eforturi permanente pentru a păstra corectitudinea informaţiilor din acestă pagină. Uneori acestea pot conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate conţine accesorii neincluse în pachetele standard, unele specificaţii sau preţul, pot fi modificate de catre producător fără preaviz sau pot conţine erori de operare.
CONCURS: Par fabulos in fiecare zi cu Seboradin!

Descopera oferta Minifarm Online pentru Paracetamol, 500 mg, 20 comprimate, Terapia in categoria de produse Dureri osteo-musculare

Ce este Paracetamol Terapia si pentru ce se utilizeaza Paracetamol Terapia este analgezic (actioneaza impotriva durerii) si antipiretic (ajuta la scaderea temperaturii corpului in caz de febra). Paracetamol Terapia este indicat in tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate usoara pana la mo